AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Rüzgar Enerjisi Baltık Ülkelerinde Yaygınlaşıyor

Finlandiya devlet enerji kurumu Fortum, İskandinav ülkelerinde ekonomik durgunluğun ve elektrik toptan satış fiyatlarının düşmesi nedeniyle kömür içerikli santrallere olan talebin azaldığını belirterek, değer kaybının yaklaşık 25 milyon Euro olduğunu söyledi.

Finlandiya ve Danimarka’da Kömür Rafa Kalkacak

Yaklaşık 11 bin megawatt kömür, doğalgaz ve petrol yakıtlı elektrik üretim kapasitesine sahip olan Finlandiya ve Danimarka’da 2030 yılına kadar 2 bin megawatt kömür kapasitesinin rafa kaldırılacağı söyleniyor. Ayrıca rüzgar enerjisinin elektrik fiyatlarında MWh başına 20 Euro’ya kadar bir düşüşe neden olabileceği de belirtiliyor.

Danimarka 2030 yılına kadar elektrik üretiminde kömür kullanımını sıfırlamayı ve 2035 yılına kadar da tüm elektriğini yenilenebilir kaynaklardan üretme hedefine sahip. Rüzgar enerjisinin ise 2020 yılına kadar 2013 yılındaki üretimini yüzde 33.4 oranında arttırarak Danimarka’nın elektrik tüketiminin yarısını karşılaması bekleniyor.

İsveç’te Rüzgar Elektriğin % 8’ini Karşılıyor

İsveç’te ise rüzgardan elde edilen elektrik 2010 yılından bu yana ikiye katlayarak 5 bin megawatt kapasitesine ulaştı ve genel tüketiminin yüzde 8’ini karşılar hale geldi. Rüzgar enerjisi kapasitesinin 2017 yılına kadar 7 bin megawatt’a yükseleceği tahmin ediliyor.

Norveç’te de hükümet vergi sistemini değiştirerek İsveç’i yakalamayı planlıyor.

Fosil Yakıtlı Tesisler Kapatılıyor

Baltık ülkelerindeki yenilenebilir hedefleri birçok fosil yakıtlı tesisin kapatılmasına ya da kapatılma riski ile karşı karşıya kalmasına neden oldu. Ayrıca bu ülkelerdeki gelişmeler ülkeler arası enerji bağlantılarının da daha güçlü olmasına neden oluyor. Estonya enerji grubu Eesti Energia 2013 yılı sonunda Finlandiya ile 650 megawatt’lık bir bağlantı kurulmasının ardından satışlarının bu yılın ilk yarısında yüzde 30 oranında azaldığını açıkladı.

Litvanya da 2015 yılı sonuna kadar İsveç ile 700 megawatt’lık bir bağlantı kurmayı hedefliyor ve bunun sonucu olarak da 2016 yılına kadar 900 MW kapasiteli doğalgaz yakıtlı tesislerini kapatabilir.

Kaynak: Alternatif Enerji

Copyright © 2014 Avrasya Enerji