AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Schneider Electric, Asya’da Enerjiye Erişemeyen Aileler İçin 'Aydınlat' Projesini Başlattı

12 ülkede kırsal bölgelerde yaşayan toplulukların elektriğe erişimini sağlamak amacıyla “Aydınlat” projesini hayata geçiren Schneider Electric, 1.800'ün üzerinde taşınabilir güneş enerjili LED lambası “Mobiya” dağıtıyor. Proje kapsamında Asya kıtasında bulunan 12 ülkede yaşayan toplamda 1.300 ailenin elektriğe ve aydınlatmaya erişimin sağlanması ile bu toplulukların yaşam koşullarının iyileştirilmesi amaçlanıyor. Enerjiye erişimin temel bir insan hakkı olduğuna inanan Schneider Electric, Life is On mottosuyla, herkes için her yerde ve her an hayatın devam etmesini sağlamak amacıyla pek çok hanenin güvenli, güvenilir, verimli ve sürdürülebilir bir enerjiye ulaşabilmesi konusunda çalışmalar yürtüyor. Bu kapsamda, enerji yönetimi ve otomasyonda global uzman olan Schneider Electric, Asya Pasifik bölgesi genelindeki kırsal toplulukların elektriğe erişimini sağlamayı amaçlayan “Aydınlat” (Light It Up) programını başlattığını duyurdu.

Schneider Electric çalışanları, 2016 yılının Eylül-Kasım ayları boyunca Asya Pasifik bölgesindeki 12 ülkede bulunan kırsal topluluklara 1.800'den fazla Mobiya güneş lambası dağıtacak. Aydınlatma ve mobil şarj amacıyla kullanılan taşınabilir Mobiya ürün yelpazesi, bir günlük güneş enerjisi ile 48 saate kadar aydınlatma sağlayan, enerji tasarruflu ve çevre dostu ödüllü LED lambalarından oluşuyor.

Ekonomik ve sosyal gelişimin en büyük itici güçlerinden biri, enerjiye erişim olduğunu vurgulayan Schneider Electric Doğu Asya, Japonya ve Pasifik Global Tedarik Zinciri Kıdemli Başkan Yardımcısı Damien Dhellemme, “2015 tarihli Dünya Enerji Görünümü raporuna göre, dünya üzerinde yaşayan yaklaşık 1,3 milyar insanın bugün hala modern enerjiye erişimi bulunmuyor ve bir milyar insan ise yalnızca güvenilir olmayan elektrik şebekelerine erişebiliyor. Dünyadaki enerji açısından yoksun insanların önemli bir bölümü Asya'da yaşıyor. Myanmar ve Kamboçya gibi ülkelerde, kırsal alan elektrifikasyonu yüzde 18 gibi düşük rakamlarda seyrediyor. “ dedi.

Enerjiye güvenli ve temiz erişim

Sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etme ve enerjiye güvenli ve temiz erişim sağlama taahhüdünün şirketin DNA'sına kazındığını belirten Dhellemme, son altı yıl içinde Schneider Electric’in, 5 milyon kişinin enerjiye erişiminin sağlanmasına katkıda bulunduğunu ve hedefin önümüzdeki 10 yıl içinde 50 milyon kişiye ulaşmak olduğunu vurguladı.

Bir kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) programı olan "Aydınlat” (Light It Up) projesi ile Schneider Electric çalışanlarının yanı sıra Asya Pasifik'te bulunan 17 ülkeden Schneider Electric iş ortakları ve müşterileri, toplamda 1.800'den fazla Mobiya güneş lambası satın aldı ya da satın alınmasına sponsor oldu. Bu lambalar, elektrik enerjisine maddi nedenlerle erişim sağlayamayan toplamda 1.300'ün üzerinde aileye elektrik ve aydınlatma sağlayarak bu toplulukların yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla 12 ülkede bulunan kırsal topluluklara dağıtılacak. Lambaların dağıtılacağı ülkeler ile şunlar: Bangladeş, Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Moğolistan, Myanmar, Pakistan, Filipinler, Tayland ve Vietnam.

Her seviyede inovasyon ile “aydınlat”

Schneider Electric Doğu Asya, Japonya ve Pasifik Global Tedarik Zinciri Kıdemli Başkan Yardımcısı Damien Dhellemmes, “Aydınlat” projesi ile ilgili olarak ayrıca, "Schneider Electric olarak enerjiye erişimin temel bir insan hakkı olduğuna ve enerjinin herkes tarafından kullanılabilir hale getirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu projenin, uzak toplulukların güvenli, güvenilir, verimli ve sürdürülebilir enerjiye erişebilmesine anlamlı seviyelerde katkıda bulunmak isteyen çok sayıda tarafı bir araya getiriyor olmasından ötürü mutluyum. Light It Up programı ile birlikte, her seviyede enerji inovasyonu yaklaşımımızı bu bölgedeki kırsal ve uzak topluluklar ile paylaşmak için sabırsızlanıyoruz." dedi.

Schneider Electric’in “Her Seviyede İnovasyon” platformu, şehirleri yeniden şekillendirmek, endüstrileri dönüştürmek ve bağlı ürünler, edge kontrolü ve uygulamalar, analitikler ve hizmetler aracılığıyla yaşamı zenginleştirmek amacıyla nesnelerin İnternetinin gücünden ve vaadinden faydalanıyor.

Copyright © 2014 Avrasya Enerji