AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

2,5Milyar Liralık Yatırım

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk özel elektrik dağıtım şirketi lisansını alan grup olduklarını belirterek, üretim, dağıtım ve perakende satış alanlarında entegre bir yapı oluşturarak enerji sektörünün önemli oyuncularından biri haline gelmeyi amaçladıklarını anlattı.

Elektrik üretiminde yerli kaynak kullanımının artırılması gerektiğine işaret eden Saldanlı, şunları söyledi:

"Hedefimiz, yerlileştirme oranını artırmak, enerji sektöründen gelen cari açığın önüne geçmektir. Ayrıca, elektrik şebekelerimizin daha da büyümesi, daha kullanışlı olması, modernleşmesi ve daha akıllı olması için çalışmalarımız sürecek. Elektrik dağıtımında 2016-2020 döneminde 2,5 milyar liralık yatırım yapacağız. Enerji arzının güvenli bir şekilde temin edilmesi ve tüketiciye ulaşılan kanallarda verimliliğin sağlanması için faaliyetlerimize devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde yenilenebilir ve yerli üretim kaynaklarına yöneleceğiz. Özellikle dağıtım ve perakende tarafında geliştirdiğimiz teknolojik projeler var. Gündemdeki güneş ve termik projelerini de inceliyoruz, ancak önceliğimiz mevcut işlerimizi daha iyileştirmek yönünde olacak."

Yatırım çekebileceğimize inancımız tam

Enerji sektörünün mevcut durumu ve geleceğine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Saldanlı, bankaların kredilendirme çalışmalarında enerji sektörüne desteğinin süreceğine inandığını ifade etti.

Saldanlı, son dönemde elektrik fiyatlarının bankaların ve sektörün tahminlerinin gerisinde kaldığına dikkati çekerek, "Kuşkusuz bunlar değişmeyecek gelişmeler değil. Bu tam bir geçiş dönemi. Arz fazlalığı olması fiyatları çok etkiliyor. 2018 ile beraber orta vadede parametrelerin değişeceğini, arz fazlalığının dengeleneceğini düşünüyorum. Fiyatlar daha makul seviyelere gelecektir. Uzmanlar, enerji sektörü kredilerinin aktif kalitesinde endişeye sevk edecek bir bozulma olmadığını ifade ediyor." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın belirttiği 100 milyar dolarlık yatırım ihtiyacının önemli bir bölümünün özel sektör ve bankacılık sektörünün desteğiyle yapılacağını anlatan Saldanlı, şunları kaydetti:

"Bu nedenle fiyatların makul seviyelerde seyretmesi önem kazanıyor. Pazar büyüklüğü olarak Avrupa'daki ülkelerin gerisindeyiz ve bu da potansiyelin yüksek olduğu anlamına geliyor. Serbestleşmeyi destekleyen bir devlet olunca yatırımlar artıyor. Önümüzdeki 10 yılda ihtiyacımız olan yatırımları çekebileceğimize inancımız tam." Yeni Şafak

Copyright © 2014 Avrasya Enerji