AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Karabük'te 'Çöpten Enerji Üretimi' Toplantısı

Bakka'dan yapılan yazılı açıklamada, yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik enerjisi üretimi amaçlı kullanımının yaygınlaştırılması, bu kaynakların güvenilir, ekonomik ve kaliteli biçimde ekonomiye kazandırılması, kaynak çeşitliliğinin artırılması, sera gazı emisyonlarının azaltılması, atıkların değerlendirilmesi, çevrenin korunması konularının öneminin giderek arttığı ifade edildi.

Bakka'nın bölgede özellikle evsel katı atıkların bertarafına yönelik olarak 2013 yılından bu yana bu alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar, yatırım yapan firmalarla istişare halinde çalışmalar yürüttüğü, bölgede bu alanda koordinasyon sağlandığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Batı Karadeniz Bölgesinde Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinde günde 800 - 1.000 ton yılda ise 300 bin ton civarında evsel nitelikli çöp ortaya çıkmaktadır. Katı atıkların bertarafı yöntemlerinin başında çöplerin yakılması, bunun sonucunda da elektrik ve buhar elde edilmesi yöntemi gelmektedir. Bu yöntem genel olarak biyokütle enerjisi olarak adlandırılmaktadır. Elde edilen enerjinin 5346 Sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun'da yer alan Yenilenebilir Enerji Kaynağına Dayalı Üretim Tesis Tipi olarak biyokütleye dayalı üretim tesisi sınıfından devlete 2020 yılına kadar 13,3 ABD Doları cent/kWh sabit fiyattan alım garantisiyle satılması yönteminin makul görüldüğü değerlendirilmektedir. Çöplerin yakılması sonucunda çöpün yüzde 90'dan fazlası yok olduğundan depolama sıkıntılarının da ortadan kalkacağı düşünülmektedir."

Zonguldak, Karabük ve Bartın'dan valiler, belediye başkanları, TSO başkanları, il müdürleri, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı yetkilileri ve ilgili kurumların temsilcilerinden oluşan geniş bir katılımla gerçekleşen toplantıda, Finlandiya merkezli enerji firmasının temsilcileri tarafından Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde kurulması önerilen biyokütle (evsel katı atıklardan) enerji üretim tesisi hakkında teknik bir sunum yapıldığı vurgulanan açıklamada, her üç ilin atıklarının mevcut durumu, atık depolama tesislerindeki son gelişmeler ve atık potansiyeli ele alındığı ifade edildi.

Çöplerin yarattığı sıkıntılar, çöp toplama tesisleri ve çöplerden geri kazanım elde etme faaliyetleri tartışıldığı belirtilen açıklamada, toplantı sonucunda üç ildeki yerel dinamiklerin ortak paydada buluşup hareket etmesi daha detaylı teknik verilerin temin edilerek bu alanda çalışan farklı firmalardan da tekliflerin alınması kararlaştırıldığı, ayrıca yakma işlemi sonucunda elektrik enerjisine ek olarak ortaya çıkan buharın da kullanımı için detaylı araştırmalar yapılması gerektiğinin ortaya çıktığı kaydedildi. Milliyet

Copyright © 2014 Avrasya Enerji