AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Güneş Enerjisi Santralinde Sona Gelindi

Karaman Belediyesi ve MEVKA işbirliğinde, Organize Sanayi Bölgesine kurulan Güneş Enerjisi Santralinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Proje sayesinde elde edilen enerji, şehir şebekesine aktarılarak, belediyenin şantiyelerinde, tesislerinde, idari binasında ve su kuyularında kullandığı yüklü elektrik maliyetini büyük oranda hafifletecek.

Güneş Enerjisi Santrali Saatte 1 Megawatt Enerji Üretecek

Güneş ışığından en fazla faydalanan iller arasında yer alan Karaman’ın, güneş enerjisinden elektrik üretmek için oldukça avantajlı bir konumda bulunduğunu söyleyen Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan: “Organize Sanayi Bölgesi'nde, Barutkavuran köy yolu üzerinde yapımına başlanılan ve 20 bin metrekarelik alana inşa edilen Güneş Enerjisi Santrali Projesi, Karaman için önemli bir projedir." dedi.

Santralde 4400 güneş paneli bulunduğunu ve santralin 1 Megawatt/saat elektrik enerjisi üretim kapasitesine sahip olduğunu belirten Başkan Çalışkan; " Santralde üretilen elektrik enerjisi günlük, standart 2500-3000 evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek değerlerde. Güneş enerji santralimizde elde ettiğimiz bu elektriği trafolarla şehir şebekesine vererek Karaman’ın enerji ihtiyacına biz de katkı sağlayacağız. Şantiyelerimizde, tesislerimizde, idari binamızda ve su kuyularımızda tükettiğimiz yüklü enerji giderimizi elektrik dağıtım kurumu ile mahsuplaşarak, bu sayede elektrik ihtiyacımızın maliyetini düşüreceğiz. Şu anda güneş panellerinin yarısı takılmış durumda. Önümüzdeki birkaç güne içinde montaj işlemi bitmiş olacak” dedi.

Copyright © 2014 Avrasya Enerji