AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Yalova'da Bütce Belirlendi, Hedef: Güneş Enerjisi

2017 bütçesi hakkında bilgi veren Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, birimlere ayrılan ödeneklerle ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Demirel, “Kasım ayında yapılan bütçe görüşmelerimizi tamamladık. Bütçemizi 27 milyon 889 bin lira olarak belirledik. Bu bütçeden 222 bin lira İl Özel İdaresi Özel Kalem Birimi’ne ayırdık. Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne 3 milyon 476 bin lira, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’ne 7 milyon 262 bin lira, Hukuk Müşavirliği’ne 50 bin lira, Encümen Müdürlüğü’ne 1 milyon 54 bin lira, İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü’ne 6 milyon 425 bin lira, Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü’ne 3 milyon 660 bin lira, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’ne 535 bin lira ve Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne 5 milyon 205 bin lira pay ayrıldı” dedi.

Başkan 2017’de İl Özel İdaresi tarafından yaptırılıp, işletmesi muhtarlıklara devredilen ve enerji sarfiyatı yüksek olan sondaj, terfi, kanalizasyon ve sulama tesislerinin kesintisiz ve yenilenebilir enerji sistemine kavuşturulabilmesi için güneş panellerinin kurulmasını gündeme alacaklarını söyledi. Bu konuda gerekli proje çalışmalarını başlattıklarını söyleyen Demirel, “Yenilenebilir enerji kullanımı ile kaynakların daha etkin ve verimli kullanılmasını, yenilenebilir enerji ile doğaya saygılı bir enerji ihtiyacını karşılama yoluna gidilmesi amaçlıyoruz. Bu nedenle de güneş enerjisini gündemimize alacağız” dedi.

İdarenin kendi elektriğini kendisinin üretebilmesi için Maliye Bakanlığı’ndan yer talebinde bulunduklarını söyleyen Demirel, “Güneş enerjisiyle ilgili Maliye Bakanlığı’ndan yer talebimiz oldu. 2017’de bunu gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. İl Özel İdaresi’nin elektrik ihtiyacını giderip kalanı da mahsuplaşma yöntemiyle UEDAŞ’a devredeceğiz. Kendi elektriğimizi kendimiz üreteceğiz. Şu anda güneş enerjisi konusunda çalışmalarımız var. Köylerimizde bir de örnek tarlalar yapıyoruz. Yalova’da yetişen ürünleri yaygınlaştırma projelerimiz var. Ekonomik değeri yüksek ürünleri köylülerimizle buluşturacağız. Bunun yanı sıra yol yapım çalışmalarımız da sürecek. Asfaltsız gidilemeyen köyümüz kalmadı. Ara bağlantı yollarını tamamlayacağız. 53 kilometre sathi kaplama yol yapmıştık bunu da 60’a çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Hürriyet

Copyright © 2014 Avrasya Enerji