AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Çinli Enerji Devi Yatırıma Geliyor

7. Türkiye Enerji Zirvesi dün Adana'da gerçekleştirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile yerli ve yabancı enerji şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin katıldığı zirvede Türkiye'nin enerji sektöründeki atılımı konuşuldu. “Yerli Kömüre Dayalı Santral Yatırımları ve Yeni Teşvik Modeli” başlıklı oturumda konuşan Çinli Dongfang Elektrik Şirketi Üst Yöneticisi Wen Shugang, Türkiye'de şirket kurup yatırım yapacaklarını açıkladı.

Kömür konusunda da hem temiz hem de ileri düzey teknolojiler sunabildiklerini aktaran Wen Shugang, “Türkiye'de bir şirket kurmayı düşünüyoruz. İstanbul'da tescilli olan, Türkiye yasalarına uygun bir şirket kuracağız. Uygun bulduğumuz tüm projelere ortak olabiliriz” dedi.

Ana işimiz santral

Türkiye'nin enerji alanında düzenli olarak geliştiğini, ülkede yerel anlamda birçok ilerleme elde edildiğini söyleyen Wen Shugang, Dongfang'ın bir santral üreticisi olarak entegre çözümler sunduğunu anlattı. Projelerinde yerel kaynakların kullanılmasının öncelikleri olduğunu belirten Wen Shugang, Çin'in varlığını Türkiye'de de hissettiriyor olmaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Katkı vermeyi dört gözle bekliyoruz

Wen Shugang, “Burada geliştirmekte olduğumuz ilişkilerin Türkiye ekonomisine daha fazla katkı yapacak şekilde ilerlemesini dört gözle beklemekteyiz. Biz 53 aydır ülkede faaliyet göstermekteyiz. Bizler enerji ekipmanları üreticisi olarak dünyanın en büyükleri arasında yer alıyoruz. Bu pek çok ekipmanı kapsamakta. Su türbinleri buna dahil. Nükleer tesis soğutma sistemleri, güneş enerjisi ekipmanları bunlara eklenebilir. 2016 Ağustos sonu itibariyle dünya çapında 260 bin megavat güç üretimi ekipmanı sağlamış bulunmaktayız” diye konuştu.

Büyümek için yatırıma devam

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen, Türkiye'nin dünyadaki yüksek enerji yoğunluğu olan stratejik ülkelerden biri olduğunu belirtti. Göçmen, “Türkiye büyümek zorunda ve büyüyor. Geçmiş yıllardaki hızlı büyüme ivmemizi güçlendirmemiz ve devamını sağlamamız lazım. Enerji bu konuda çok önemli girdilerden bir tanesi ama ülkemiz enerji kaynaklarının önemli bir kısmını ithal ediyor ve dolayısıyla cari açığımızda bu önemli bir yük oluşturuyor. Yerli ve yenilenebilir kaynaklara öncelik vermemiz gerekiyor. Türkiye şu anda dünyadaki yüksek enerji yoğunluğu olan ülkelerden bir tanesi, dolayısıyla enerji verimliliğine yatırım yapmamız gerekiyor” dedi.

Türkiye'ye güven duymaya devam

GAMA Holding Başkan Yardımcısı Arif Özozan da bugüne kadar 4 kıtada 30'un üzerinde ve 400'den fazla projeye imza attıklarını belirterek, “Son bir yılda özellikle ülkemiz içinde ve küresel piyasalardaki negatifliklere ve tüm olumsuzluklara rağmen, Türkiye'ye ve ülkenin geleceğine güven duymaya devam ediyoruz” dedi.Enerjide Türkiye'nin dış bağımlılığını azaltmak için çalıştıklarını belirten Özozan, 2016'da 120 megavat yenilenebilir enerji santrali kurduklarını kaydetti.

Çeşitliliğe ihtiyacımız var

İskenderun Enerji İSKEN Üst Yöneticisi Sırrı Uyanık da gelişmekte olan ülkelerde kömüre yatırım hızının çok yüksek olduğunu söyledi. Kömürün en önemli özelliğinin, kaynak çeşitlendirmesi olduğunu ifade eden Uyanık, “Kaynak çeşitlendirmesi denilince kaynakları birbirinin rakibi değil, tamamlayıcısı olarak görmek lazım. Türkiye gibi enerji zengini olmayan bir ülkenin bütün kaynaklara ihtiyacı var. Enerji güvenliğini sürdürülebilir olarak sağlamak önemli. Bunda ise kömürün önemli bir payı var” dedi. Yeni Şafak

Copyright © 2014 Avrasya Enerji