AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

TSKB, Jeotermal Enerji İçin Dünya Bankası’ndan 150 Milyon ABD Doları Kredi Temin Etti

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), sürdürülebilir enerji yatırımlarında kullanılacak yeni bir kredi anlaşmasına imza attı. Dünya Bankası’yla imzalanan anlaşma kapsamında temin edilen 150 milyon ABD Doları tutarındaki krediyle Türkiye’deki jeotermal enerji yatırımları desteklenecek.

Dünya Bankası “Jeotermal Geliştirme Projesi” çerçevesinde ve T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı garantörlüğünde temin edilen krediyle ilgili değerlendirmelerde bulunan TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “Yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemek, TSKB’nin en önemli sürdürülebilirlik öncelikleri arasında yer alıyor. Ülkemizin kurulu yenilenebilir enerji kapasitesinin yüzde 13’ünün Bankamız tarafından finanse edilmiş olması, bu alanda attığımız adımların net bir göstergesi. Dünya Bankası’yla imzaladığımız yeni anlaşmayla yenilenebilir enerji yatırımlarına verdiğimiz desteği güçlendirecek olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Sağlayacağımız bu desteğin ülkemizin jeotermal enerji kapasitesinin artırılması, düşük karbonlu ekonomiye geçişi ve enerjide dışa bağımlılığının azaltılması için fark yaratacak bir adım olduğuna inanıyoruz” dedi.

TSKB Hakkında:

TSKB, 1950'den bu yana, kurumsal kredilendirme, proje finansmanı, yatırım bankacılığı ve danışmanlık hizmetleri sunarak ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına destek sağlamaktadır. TSKB, kurulduğu günden itibaren uluslarüstü finans kurumları ile geliştirmiş olduğu uzun soluklu iş ortaklıkları kapsamında, küresel fonları Türk iş dünyasının yatırımları ile buluşturmaktadır. Sağladığı uzun vadeli kredilerin yanı sıra yatırımların finansal, teknik ve çevresel sürdürülebilirliği için özel danışmanlık çözümleri sunan TSKB, nitelikli yatırım bankacılığı hizmetleriyle de Türk ekonomisinin gelişimi ve büyümesi için değer yaratmaktadır.

TSKB, küresel olarak kabul görmüş sürdürülebilirlik uygulamalarını ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları ile tüm bankacılık süreçlerine entegre etmekte, iş dünyasının düşük karbonlu ve daha verimli bir üretim düzeyine geçişi için destek sağlamaktadır. Financial Times ve IFC’nin ‘Yılın Sürdürülebilir Bankacılık’ ödülüne üst üste üç kez layık bulunan TSKB, 2011’den bu yana sergilediği adil, şeffaf ve hesap verebilir bir kurumsal yönetim sayesinde Kurumsal Yönetim Zirvesi’nde ödüllendirilmektedir. TSKB son olarak gerçekleştirdiği sürdürülebilir bankacılık uygulamaları nedeniyle CDP tarafından, “CDP 2015 Türkiye İklim Saydamlık Liderliği Ödülü’ne layık görülmüştür. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi alan ilk Türk bankası olan TSKB, 2009’dan bu yana sürdürülebilirlik raporu yayınlamaktadır. TSKB ayrıca 2008 yılından beri karbon ayak izini silerek Türkiye’nin ilk karbon-nötr bankası olma özelliğini de korumaktadır. Merkezi İstanbul’da olan TSKB’nin, Ankara ve İzmir’de şubeleri bulunmaktadır.

Copyright © 2014 Avrasya Enerji