AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Kesinti Varsa ’Yatırım’ Vardır

İzmir ve Manisa’da elektrik dağıtım hizmeti veren GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Metin Demirdağ, elektrik dağıtım hizmetlerinde müşteri memnuniyetinin arttırılmasının öncelikli hedefleri olduğunu söyledi. Kesintilerle ilgili şikayetlerin azaldığını belirten Demirdağ, “Planlı elektrik kesintisi varsa yatırım ve yenileme vardır. Yatırımlarımızı da tüketicilerimizin talepleri yönlendiriyor” dedi.

Elektrik dağıtım hatlarına yapılan yatırımların, enerji talebine bağlı olarak planlandığını belirten GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Metin Demirdağ, planlı kesintilerin bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Planlı enerji kesintilerinin mutlaka önceden bildirildiğini ifade eden Demirdağ, “Bunlar dağıtım veya iletim sisteminde programlanmış yatırım-bakım ve onarım aşamalarında yapılan kesintilerdir. Yani arızadan kaynaklı kontrol dışı kesintiler değildir. Planlı kesintiler, yatırım çalışmalarının devam ettiği ve kontrol dışı kesintilerin azalacağı anlamına gelir” diye konuştu.

İstediğimiz gibi kesemeyiz

Planlı kesinti duyurularının ‘Hizmet Kalitesi Yönetmeliği’ gereğince 48 saat öncesinden görsel ve işitsel basının yanı sıra sosyal medya hesapları ve web sitesi kanalıyla tüketicilere iletildiğini hatırlatan Demirdağ, şunları söyledi:

“Bu kapsamdaki tüm kesintileri mümkün olduğunca geniş kitleye duyurmak için etkili iletişim çalışmaları yapıyoruz. Hizmet bölgemizde kesintilerin SMS yoluyla duyurulması için de çalışmalar sürüyor. Elektrik Dağıtım Şirketleri Derneği (ELDER) tarafından geliştirilen, akıllı cihazlarla uyumlu, konum bazlı çalışan e-kesinti uygulamasıyla da Türkiye’deki tüm kesintileri anında öğrenmek mümkün.”

“İstedikleri gibi kesiyorlar” yargısını değiştireceklerini vurgulayan Demirdağ, “Bu görüşü kafalardan tamamen atmak gerek. Biz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından denetleniyoruz. Planlı kesintilerin ne kadar süreceği, yapılacak çalışmanın içeriğine göre değişiyor. Yine de bu süre yönetmeliklerce belirlenen yıllık eşik değerlerin üzerine çıkamaz. Toplam kesinti süresinin de bir sınırı var” dedi.

Planlı kesinti ve yatırım doğru orantılıdır

Demirdağ, GDZ Elektrik Dağıtım bölgesindeki yatırımlarla ilgili şu bilgiyi verdi:

“2015’in ilk 10 ayında toplam 3 bin 770 adet planlı kesinti yapılırken sayı, bu yılın aynı döneminde 4 bin 497 adet olarak gerçekleşti. Bu kesintiler sırasında 153 milyon TL değerinde arıza, onarım, bakım ve yatırım harcaması gerçekleştirdik. Planlı kesinti, bakım, onarım ve yatırımın habercisidir. Yatırımlar, arızadan kaynaklanan kontrol dışı kesintileri önlememizi sağlar. 2016 yılı yatırımlarındaki yüzde 175 artış, arıza kaynaklı kesinti sayısını 2015 yılına göre yüzde 22 azaltmıştır.”

Copyright © 2014 Avrasya Enerji