AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

EPDK, Osmangazi Elektrik Dağıtım'ın Zorlu Enerji'ye Satışına Onay Verdi

Zorlu Enerji, geçtiğimiz günlerde Osmangazi EDAŞ'ı satın almaya ilişkin karar verildiğini duyurmuştu. Konu ile ilgili son açıklama ise EPDK tarafından yapıldı.

Hurriyet.com.tr'nin ulaştığı EPDK açıklamasında şu bilgilere yer verildi: "Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, 01.12.2016 tarihli toplantısında Osmangazi EDAŞ ve Osmangazi EPSAŞ’ın ana hissedarı Dedeli Yatırım İnşaat Taahhüt Elektrik Dağıtım Sanayi Ticaret A.Ş.’nin tüm hisselerinin Zorlu Osmangazi Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye devredilebilmesine onay verdi.

1.5 Milyon aboneye elektrik dağıtıyor

Devir işlemlerinin tamamlanması ile Zorlu Grubu Türkiye elektrik dağıtım sektöründe yerini almış olacak. Osmangazi EDAŞ ve EPSAŞ; Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinde 1,5 milyonu aşkın sayıda aboneye dağıtım ve perakende satış hizmetleri sunuyor.

Kurul, 01.08.2013 tarihli toplantısında alınan Karar ile Şirketlerin yönetiminde yaşanan zaaflar ve problemler nedeniyle 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun (Kanun) 16 ncı maddesi üçüncü fıkrası kapsamında tedbiren Şirketin mevcut yönetim kurulu üyelerine görevden el çektirmiş ve yerlerine yeni yönetim kurulu üyeleri atamıştı. Şirket hisselerinin devrinin tamamlanması ile beraber, kısa süre içerisinde EPDK tarafından alınan tedbirlerin kaldırılması bekleniyor."

Zorlu Enerji açıklamıştı

Zorlu Enerji geçtiğimiz Ekim ayı sonunda, Osmangazi Elektrik Dağıtım'ın satın alınmasına karar verdiğini açıklamıştı. Eskişehir, Kütahya, Afyon, Uşak, Bilecik illerini kapsayan dağıtım şirketini 2010 yılında aldı. Özelleştirme ihalesi ile alınan şirket için Yıldızlar SSS Holding’in verdiği teklif 485 milyon dolar olarak kayıtlara girdi. Ancak ihale sonrası alıcı taraf ödemelerini yapamadı. Hürriyet

Copyright © 2014 Avrasya Enerji