AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Valmet DNA ile Hamitabat Santrali Tam Yol İleri


Tamamlandığında, dünyada 50 Hz pazarında, en yüksek kapasiteli birinci sınıf güç santrali olacak Hamitabat Kombine Çevrim Güç Santrali’nin DCS (Distributed Control System) fabrika kabul testleri, Valmet Polonya’da başarıyla tamamlandı.

1200 MW gücünde

2017 yılında elektrik üretimine geçmesi planlanan Hamitabat Elektrik Üretim A.Ş.’nin (HEAŞ) Kırklareli’nde kurduğu olduğu 1200 MW’lık kombine çevrim güç santralinde, Valmet DNA Enerji DCS sisteminin fabrika kabul testleri başarıyla tamamlandı.

Valmet DNA uzmanlığı

Valmet DNA Enerji Otomasyon Sistemi’nin kontrolünü sağlayacağı ve üretime geçtiğinde Türkiye’nin 78 GW’lık elektrik enerjisi kurulu gücünün 1,2 GW’ını üretecek olan Hamitabat Kombine Çevrim Güç Santrali’nin 2016 yılında başlayan DCS sistemi mühendislik, üretim ve test çalışmaları, Valmet kalitesi ve uzmanlığı sayesinde kısa sürede tamamlandı.

25 yıl hizmet verecek

Valmet DNA Enerji DCS sistemine ait panolar ve diğer donanımların sahaya teslim edildiği projede, Valmet’in uzman çalışanları, HEAŞ proje sahasında sistemin test edilmesi, devreye alınması, geçici kabul ve kesin kabul çalışmalarına başladı. 25 yıllık işletme ömrü ile dizayn edilen ve her biri 600 MW’lık iki bloktan oluşan projede, her iki ünitenin 2017 yılında devreye alınması hedefleniyor. Valmet ayrıca Hamitabat Santrali’nde, DCS dışında Tesis Bilgi ve Performans İzleme Sistemi’ni de tedarik ediyor.

Copyright © 2014 Avrasya Enerji