AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

GEFCO, EDJ ve BKW ile Birlikte İsviçre'nin En Büyük Güneş Enerji Santralini Açtı

Enerji ve altyapı alanlarında uzman BKW, Jura'nın enerji merkezi Energie du Jura (EDJ) ve endüstriyel lojistiğin liderlerinden GEFCO İsviçre'nin Courgenay şehrindeki en büyük kanopi güneş enerji santralini hayata geçirdi. Jura Kantonunun 2021 yılı yenilenebilir enerji hedeflerinin yarısını karşılayacak santral, 43 bin metre karelik bir alana kurulu.

23.886 fotovoltaik panel ve 6.7 MWp kapasitesi ile İsviçre'nin en güçlü kanopi santrali olan proje, dört buçuk futbol sahasına eşit bir alan yayılıyor ve 1.550 hanenin yıllık tüketimine eşdeğer olan yıllık 6.7 GWh elektrik üretim kapasitesi sağlıyor.

2015 ylında GEFCO’nun İsviçre’nin Courgenay bölgesindeki fotovoltaik kanopi santrali için 78 bin metre karelik 3 bin ithal araçtan oluşan filonun modernize edilmesiyle hayata geçen proje, üç bölümden oluşuyor. Sahanın %20'sini oluşturan ilk kurulum ( 30 Mart 2016'da tamamlandı ve 1.2 MWp’lik elektrik üretim kapasitesine sahip. Ağustos 2016'dan beri hizmette olan diğer iki alan ise sırayla 3.2 MWp ve 2.4 MWp üretim yapıyor. Santral, üretilen elektrik sayesinde yılda ortalama 2.400 ton CO2 tasarruf sağlayacak. Kurulu kanopi yapısı sayesinde de yağmur suyunu toplayıp geri dönüştürebilecek.Operasyonel mükemmellik ve çevreye saygı gibi iki hedefe sahip olan GEFCO, 2013 yılında kantonun enerji stratejisinden sorumlu olan Energie du Jura ile 2050 Yılı için İsviçre Konfederasyonu Enerji Geçiş Planı'nın gerektirdiği şekilde yerel enerji üretiminde yenilenebilir enerjinin payını artırmak amacıyla işbirliğine başladı. İki firma projenin teknik boyutlarının yönetilmesi amacıyla BKW Group'un uzmanlığından yararlanmak istedi. Bu işbirliği, 12 milyon Frank’lık ortak bir yatırımla sonuçlandı. Üretilen elektriğin bir kısmı, GEFCO tarafından ithal edilen elektrikli otomobilleri şarj etmek amacıyla doğrudan sahada kullanılacak. Elektrik fazlası ise, BKW tarafından geliştirilen "Energy Green" ürünü vasıtasıyla müşterilere sağlanacak.

GEFCO Group CEO'su Luc Nadal ise konuyla ilgili olarak: "Bu proje, müşteri memnuniyeti ve operasyonel mükemmellikle birlikte önceliklerimizden biri olan GEFCO’nun çevre duyarlılığını yansıtıyor. Grubumuzun diğer tesisleri de bu örneği benimseyecekler,” değerlendirmesinde bulundu.

BKW Yenilenebilir Enerji ve Verimlilik Başkanı Renato Sturani konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bu eşsiz projenin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Bu park, fotovoltaik alanlarda BKW'nin uzmanlığını ve aynı zamanda enerji dönüşümünde kendisinin ve ortaklarının kararlılığını yansıtıyor"

Sürdürülebilir kalkınma projenin merkezinde

GEFCO İsviçre Kurumsal Sosyal Sorumluluk kapsamında ISO 14001 sertifikasında ifade edildiği üzere enerji santralinde yağmur suyu havzası kuruyor. GEFCO İsviçre Direktörü Denis Igert bu başarının çevre politikasına uygun olmasından gurur duyduğunu belirterek, “Bu projede bizimle birlikte oldukları için BKW ve EDJ'ye teşekkür etmek istiyorum. Bu durum bizim ve müşterilerimiz için çok önemli” dedi.

2050 İsviçre Konfederasyonu projesinin bir parçası olan bu proje vasıtasıyla GEFCO Group, BKW ve EDJ enerji geçişi ve sürdürülebilir kalkınmada etkin bir şekilde rol oynuyor.

Rakamlarla Courgenay fotovoltaik elektrik santrali:

12 milyon İsviçre frankı
10 ay inşaat süresi
6.7 MWp kurulu kapasite
23.886 fotovoltaik panel
Üretim kapasitesi: 6.7 GWh/yıl, 1.500 hanenin ortalama tüketimine eşit
CO2 tasarrufu = 2.400 ton/yıl
530 kolun ve 1.000 ton çelik

BKW Hakkında

BKW Group, Bern merkezli bir enerji ve altyapı şirketi. Uluslararası grup, yaklaşık 4.500 çalışan istihdam ediyor. Tek çatı altında toplanan geniş uzmanlık sayesinde müşterilerine kapsamlı ve özel hizmetler sunabiliyor. BKW Group, şirketler, konutlar ve kamu sektörü için elektrik üretim ve temin altyapısı tasarlamakta, inşa etmekte ve işletmektedir. İnşaat teknolojileri, altyapı mühendisliği, yenilenebilir enerji sektöründe dijital ticari modeller ve geleneksel çoklu altyapı hizmetleri dahil geniş bir dizi hizmet de sunmaktadır.

EDJ Hakkında

Energie du Jura SA (EDJ), Jura kantonunda yeterli ve ekonomik enerji temini sağlamak amacıyla kanton yetkililerinin teşvikiyle 1989 yılında kuruldu. Şirketin büyük çoğunluğu kamuya ait ve hem kamuyu hem özel sektörü temsil eden hissedarları bulunuyor (BKW Energie SA, Jura Kantonu, Delémont Belediyesi, Banque cantonale du Jura vs.). EDJ, kantondaki çeşitli şirketlere ve Delémont belediyesi ve civarına tedarik sağlayan Régiogaz SA'ya doğal gaz temin ediyor. EDJ, kanton enerji stratejisinin uygulanması amacıyla kanton yönetimi tarafından işletmeci olarak görevlendirildi. Bu doğrultuda hükümetle bir hizmet sözleşmesi imzaladı ve enerji sektöründe kanton mükemmellik merkezi olmayı amaçlıyor. Bu görevlendirmenin bir parçası olarak EDJ, bireyler, şirketler ve kamu kuruluşları arasında bilgilendirme ve bilinçlenme sağlayacak. EDJ özellikle yenilenebilir enerji üretimi ve enerji verimliliği alanında yeni fikirlerin hayata geçirilmesinde de kolaylaştırıcı rol oynuyor.

GEFCO Grup Hakkında

GEFCO sanayi ve üretim sektörlerinde faaliyet gösteren kuruluşlara katma değer sağlamak ve rekabet avantajlarını artırmak için lojistik planları tasarlıyor ve uyguluyor. GEFCO’nun müşterilerine sunduğu performans son 65 senede özellikle de en karmaşık ve en talepkar sektörlerden biri olan otomotiv sektöründe edindiği uzmanlığa dayanıyor. 150 ülkede faaliyet gösteren GEFCO Avrupa’nın en büyük 10 Lojistik Grubu arasında yer alıyor. Dünyanın dört bir yanında 350’den fazla merkez ve tesiste 11.500 çalışanıyla hizmet veren GEFCO Grup, 2015 yılında 4,2 milyar € ciro yaptı. Grup, Güneydoğu Asya, Orta ve Doğu Avrupa, Balkanlar, Doğu Asya ve Güney Amerika’daki faaliyetlerini artırarak sürdürmektedir. Daha fazla bilgiye www.gefco.net’ten ulaşılabilir.

Copyright © 2014 Avrasya Enerji