AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Prysmian Enerji İletim Şebekeleri İçin Çözümünü Hayata Geçiriyor

Enerji ve telekomünikasyon kablo sistemleri konusunda dünya lideri Prysmian Group, daha üstün elektriksel performansları, daha düşük maliyetler ve daha yüksek çevresel sürdürülebilirlik imkanları sunacak yeni enerji iletim şebekeleri geliştirilebilmesi için çığır açar nitelikte, yeni bir kablo teknolojisini hayata geçiriyor. Grup, HVDC (Yüksek Gerilim Doğru Akım) uygulamalarında kullanılacak, yeni P-Laser 600 kV kablo sistemlerinin geliştirilmesinin ve test edilmesinin başarıyla tamamlanmış olduğunu duyuruyor.

Prysmian Group’un Enerji Projelerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Massimo Battaini, “Bipolar sistem (bipole) başına (gelmiş geçmiş en yüksek elektrik gücü olan) 3,5 GW’a ulaşabilen kilometre taşı niteliğindeki bu yeni inovasyon, tüm HVDC (Yüksek Gerilim Doğru Akım) kablo sanayisinde kaydedilen ilerlemeyi şekillendiriyor ve iletilen her MW başına %30’lara varabilen maliyet tasarrufları sağlıyor” dedi ve “600 kV’ta yapılan testlerin başarılı olması ise P-Laser yalıtım sistemlerinin kalitesine ve sağlamlığına dair başka bir kanıt sunuyor” diye ekledi.

P-Laser, Prysmian Group’un kendi tesislerinde geliştirmiş olduğu, HPTE (Yüksek Performanslı Termoplastik Elastomer) olarak anılan, üretimin tek ve sürekli bir süreçle gerçekleştirildiği alışıldık XLPE’ye kıyasla, daha etkin kablo üretimini, çevreye daha az etki etme gibi bir faydayla birlikte sunan bir termoplastik malzeme kullanılarak geliştirilmiş, en gelişmiş ve yenilikçi teknolojiye verilen addır. XLPE’yle kıyaslandığında, bu yeni yalıtım teknolojisinin anahtar özeliklerinden biri de HVDC sistemleri için gereken, uzun süreli yüksek elektrik dayanımını sağlayabilecek malzemenin üretimi sırasında kimyasal reaksiyon gerektirmiyor olması. Bu özellik ayrıca, üretim sürelerinin kısaltılabilmesi ve sera gazları emisyonlarının azaltılması gibi ek faydalar da sağlıyor. P-Laser teknolojisi mevcut kablo ve aksesuar teknolojileri ile tam uyumlu olup, alışıldık XLPE yalıtımlı kablolara kıyasla daha yüksek elektriksel performans ve daha fazla güvenilirlik sunuyor.

P-Laser HVDC yer altı ve deniz altı sistemlerinde, dünya kablo sanayisinde ilk defa gerçekleşiyor. Kilometre taşı niteliğindeki bu başarı, Prysmian Group’un XLPE ekstrüzyon kablo çözümünün yine aynı gerilim seviyesindeki (600 kV DC) tip testlerinin başarıyla tamamlandığına ilişkin, geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı duyurunun ardından geliyor ve 1 seneden kısa bir süre zarfında Prysmian Group tarafından kullanıma sunulmuş üçüncü UHVDC (Ultra Yüksek Gerilim DC) yalıtım teknolojisi olma özelliğini taşıyor. Bu başarılar, Prysmian Group’un sürekli inovasyon konusundaki su götürmez azminin ve Grup’un teknoloji liderliğinin bir kez daha altını çiziyor.

Prysmian Group Türkiye Hakkında

Merkezi 1964 yılından bu yana Mudanya’da (Bursa) yer alan Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş. bünyesinde bugün yaklaşık 450 kişi çalışmaktadır. Prysmian Group Türkiye’nin ürün yelpazesi kapsamında, Prysmian ve Draka markaları ile, 220 kV'a kadar olan tüm enerji kabloları, 3.600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları ile fiber optik kabloları, demiryolu sinyalizasyon kabloları, asansör sistemleri, stüdyo broadcast kabloları ve özel kablolar bulunmaktadır. Prysmian Group içinde öncelikli bir ihracat merkezi olan ve 2015 yılında toplam yaklaşık 990 milyon TL olan cirosunun %29’unu ihraç eden Türk Prysmian Kablo, Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

Copyright © 2014 Avrasya Enerji