AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Mersin'de Çöpten Elektrik Üretimi

Yürekli, çöpten enerji üretmek ve maksimum fayda sağlamak için yapılan "Entegre Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisleri Düzenli Depolama Sahası Yapım ve İşletilmesi Projesi" kapsamında yatırımlara devam ettiklerini söyledi.

Çöpten elektrik üreterek Mersin'de 3, Tarsus ve Silifke'de de 1'er megavat olmak üzere toplam 5 megavatlık enerji üretip, devlete sunduklarını ifade eden Yürekli, yeni yatırımların tamamlanmasıyla ürettikleri enerjinin 10 megavata yükseleceğini bildirdi.

İş yaptıkları katı atık alan miktarının toplam 75 dekar olduğunu ve öncelikli olarak elektrik enerjisi üretimiyle ilgili olan yatırımları tamamladıklarını belirten Yürekli, şöyle konuştu:

"Sözleşmemizde elektrik enerjisi üretimi 5 megavat olarak belirtilmiş, şirketimiz bunun 2 katı olan 10 megavat gücündeki biyokütle elektrik santralini 7 ay gibi kısa bir sürede işletmeye almış ve ürettiği elektrik enerjisini tesis etmiş olduğu 5 kilometre yeraltı kablolu enerji nakil hattı üzerinden ulusal elektrik şebekesine aktarmıştır. Yıllık 87 milyon 600 bin kilovat elektrik enerji üretimiyle yaklaşık 43 bin konutun ihtiyacı karşılanacak. Şirketimiz enerji açığının ve cari açığın azaltılmasına küçümsenemeyecek bir katkı sağlamakta. Yeni yatırımlarımızla bu katkıyı arttırarak sürdürme çabası içerisindeyiz.

Copyright © 2014 Avrasya Enerji