AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Soyak Enerji’den 200 Milyon Dolarlık Jeotermal Yatırımı

Soyak Holding bünyesindeki Soyak Enerji, HES yatırımlarından sonra, JES ile yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaya devam ediyor. Jeotermal yatırımlarına Manisa Alaşehir’de bulunan işletme ruhsatlı sahasında 10,5 MW kurulu güçle başlayan Soyak Enerji, 2018 yılında bu yatırımını devreye almayı planlıyor.

Mis 1 Jeotermal Enerji Santrali için, Ağustos 2016 itibariyle üretim lisansı alındı, temel tasarım çalışmaları da tamamlanarak proje finansmanı sağlandı. Soyak Enerji, bu saha üzerinde jeotermal kurulu gücünü yükselterek 2020 yılsonuna kadar toplam 200 milyon USD yatırım yaparak jeotermal alanında toplam 60 mw’a ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’deki enerji talebinin dünya ortalamasının neredeyse 3 katı hızla artarak 10 sene içinde bugünkü kapasitesinin 2 katı olacağı düşünüldüğünde yapılan her yerli yatırımın sektörde büyük önemi bulunuyor.

Bu bağlamda Soyak Enerji, Türkiye’nin 100 milyar dolarlık enerji yatırımı planladığı önümüzdeki 10 yıl içerisinde, sektörde faaliyet gösteren ve ülkenin sürdürülebilir geleceğine yatırım yapan oyunculardan biri olmaya devam edecek. Enerji Enstitüsü

Copyright © 2014 Avrasya Enerji