AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

EIA: 'Gelecek On Yılda Nükleer Enerji Kurulu Gücü 59 Gigavat Artacak'

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından, gelecek on yıl içinde nükleer enerjide kurulu gücün 59 gigavat artacağı bildirildi. EIA’dan yapılan yazılı açıklamada, elektrikte dünya genelinde nükleer santrallerin kurulu gücünün 383 gigavat olduğu ve bu kapasiteye, gelecek on yılda 59 gigavat ekleneceği ifade edildi.

Geçen yıl sonu itibarıyla dünya genelinde 31 ülkede 441 nükleer reaktörün faaliyet gösterdiğinin belirtildiği açıklamada, söz konusu 59 gigavatlık ek kapasitenin 15 farklı ülkede yapımı devam eden 60 nükleer reaktörden elde edileceği kaydedildi.

Açıklamada, 2009-2015 yıllarında nükleer enerjiden elektrik üretiminde Asya Kıtası’nın dünya lideri olduğu ve bunun temel sebebinin Çin’deki santrallerden kaynaklandığı ifade edildi. Söz konusu dönemde dünya genelinde nükleer enerji kurulu gücünün 22 gigavat arttığı ve bunun 18 gigavatının Çin’den geldiği vurgulandı. Dünyada şu an yapımı devam eden 61 nükleer reaktörün 20’sinin Çin’de bulunduğu ve ülkenin 20 adet daha reaktör yapmayı planladığı belirtildi.

Açıklamada, Çin dışında nükleer kapasitesini artırmayı hedefleyen bir başka ülkenin de Rusya olduğu, ülkede 2016-2020 yıllarında 27 gigavat kapasiteye sahip 22 nükleer santralin daha devreye alınacağı kaydedildi. Enerji Enstitüsü

Copyright © 2014 Avrasya Enerji