AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Milas - Bodrum'a Res Geliyor


Milas Güllük’te yapımı planlanan rüzgar enerji santralleri RES’lere ilişkin 1/5.000 Ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1.000 Ölçekli Uygulama İmar Planı ve 1/5.000 ölçekli Nazım Uygulama İmar Planına ait açıklama raporları değişikliği, Muğla Çevre Şehircilik Müdürlüğünde askıya çıkarıldı.

Güllük Rüzgar Enerji Santrali 1/5.000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1.000 Ölçekli Uygulama İmar Planı 13 adet türbin, şalt sahası ve tesis içindeki yollar dahil, toplam olarak 25,4 hektar alanı kapsıyor. Güllük Rüzgâr Enerji Santrali için üretim lisansı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 9 Mayıs 2012 tarihli kararı ile Yıldız Enerji Üretim A.Ş.’ye verilmişti. Lisansta, tesisin toplam kurulu gücü, 15 adet türbin için, 33 megavat olarak belirlenmişti. Ancak, daha sonra planlama çalışması için alının kurum görüşleri aşamasında, proje sahasına yakın alanlarda muhtemel arkeolojik sitlerin bulunduğu tespit edilmesinden sonra, türbin sayısı 13’e indirilmiş ve tribünler, idari bina ve şalt sahası şeklinde revize edilerek son halini aldı.

ÇED gerekli değil

Planlama alanı için “ÇED gerekli değildir” kararı bulunuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca RES için oluşturulan dosyada türbin alanları belirlenirken, kanat çapının taradığı kadar dairesel tariflendikten sonra, bu alanın içinde kalacağı kare formda alanlar oluşturulduğu, rüzgâr türbinlerinin bakım, onarım ve kurulması aşamasında kullanılacak vinçler için, planda belirlenen alanda kalıcı zemin düzenlemesi yapılacağı ve bu zemin düzenlemesinin başka amaçlar için kullanılmayacağı belirtiliyor. Milliyet

Copyright © 2014 Avrasya Enerji