AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Kırıkkale OSB, Enerjisini Güneşten Alacak

Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Ahiler Kalkınma Ajansı desteğiyle enerjisini güneşten elde edecek. Bu kapsamda 2015 yılından itibaren yapılan çalışmalar sonucu OSB’ye 600 adet fotovoltaik güneş paneli yerleştirildi. Sistem sayesinde bölgedeki fabrikaların yıllık enerjilerinin 203,040 kavası bu panellerden elde edilecek. Bin 961 metre alan üzerine kurulan sistemim maliyeti ise 592 bin 280 lira olarak öğrenildi.

Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, Kırıkkale’de enerji giderlerinin çok yüksek olduğunu, ülkenin menfaati için bu tür projelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Enerji üretimi için, hatırı sayılır tesislerin olduğunu ve bu tesislerin yatırımlarını devam ettiğini belirten Haktankaçmaz, AHİKA ve üniversitenin de bu projelere destek verdiğini bildirdi. Kırıkkale’ye örnek olması gereken projenin, kent genelindeki diğer firmalara da örnek olması gerektiğini belirten Vali Haktankaçmaz, gayretin olduğu yerde başarının geleceğini ifade etti.

Kırıkkale ve Keskin Organize Sanayi’nin bazı problemleri olduğunu, altyapı sorununun giderilmesi için çalışmalar yapıldığını belirten Vali Haktankaçmaz, Keskin OSB’de elektrik sıkıntısının olduğunu, kısa zamanda bu sorunun çözüldüğünü kaydetti. Kırıkkale OSB’de de doğalgazın olmadığını, bu konuda Maliye Bakanlığı’ndan gelecek kaynağın yüzde 80’inin bu projeye aktarılacağını belirten Vali Haktankaçmaz, doğalgaz sorunun çözülmesinin firmalara da katkı sağlayacağını belirtti.

Kırıkkale OSB’de Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen güneş enerji santralinin açılışı gerçekleştirildi. OSB konferans salonunda gerçekleştirilen programa çok sayıda katılımcı eşlik etti. Kurulan panelin bölgeye önemli bir katkı sağlayacağını ifade edilirken, saatte 150 kwh elektrik üreten 600 adet güneş enerji panelinin yıllık 203 bin kwh elektrik üreteceği ve 592 Bin 280 TL yapıldığı açıklandı.

Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projenin enerji üretiminde kendilerine önemli katkılar sağlayacağın ifade eden OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Aydın, enerji sistemlerinin olumlu kullanılmasının amaçlandığını belirtti. Bu projenin tüm firmalara örnek olması gerektiğine dikkat çeken Aydın, gelişmiş ülkelerin birçoğunun bu sistemi kullandığını ve bu konuda önemli çalışmalar yaptığını hatırlattı. Aydın, enerji altyapısının güçlendirilmesi için Bin 961 metre alan üzerine kurulan ve 150 Kwh güce sahip 600 adet panelin yıllık 203 Bin 040 Kwh enerji üreteceğini iddia etti.

Kırıkkale OSB’de bulunan firmaların altyapı ve hizmetleri için kullanılacak elektriğin ’Güneş Enerjisi Santrali’ ile sağlanacağını belirten Aydın, en kısa zamanda OSB’ye gelecek doğalgazı firmaların kullanacağı müjdesini verdi. Yenilenebilir enerji sistemlerinin Kırıkkale’de sürdürülebilir sanayinin gelişimi için önemli olduğunu belirten Aydın, böylelikle dışa bağımlılığın azalacağını ve maddi anlamda firmaların önemli bir tasarruf sağlayacağını kaydetti. Konuşmaların ardından OSB’de bulunan firma yetkilileri yetkililere OSB’de yaşanan sorunları ve projeleri anlattılar. Hürriyet

Copyright © 2014 Avrasya Enerji