AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Pakistan Enerji Borsasına Türkiye Modeli

Ülkemizde uygulanan enerji politaları ve giderek artan yatırımlar farklı ülkelere de örnek oluyor. Son olarak Pakistan ülkemizdeki Enerji Piyasaları İşletme A.Ş (EPİAŞ) başta olmak üzere enerji piyasasını takibe aldı. Pakistan Merkezi Elektrik Alım Ajansı Strateji ve Pazar Geliştirme Direktörü Ömer Harun Malik, Pakistan'da “enerji borsası” kurmak için çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Türkiye elektrik piyasasından çok şey öğrendik ve bu bilgiler ışığında ülkemizin elektrik piyasasını dizayn edeceğiz.

Bu konuda kuşkusuz EPİAŞ bizim için rol modeldir” dedi. Malik, Pakistan'da kurmayı hedefledikleri enerji borsasına yönelik fikir alış verişinde bulunmak amacıyla geçen ay içinde EPİAŞ ve Türkiye'deki bazı enerji kurumlarına ziyarette bulunduklarını söyledi.

Malik, Türkiye'nin enerji borsası EPİAŞ hakkında yetkililerden detaylı bilgi aldıklarını dile getirdi.

Yerli yazılıma övgü geldi

Malik, “EPİAŞ mükemmel bir pazar işletmecisi. Başarılarından dolayı çok etkilendik” ifadesini kullandı. EPİAŞ'ın piyasa işletimine yönelik yerli yazılım yaptığını anlatan Malik, “EPİAŞ bu sayede faturalandırma ve uzlaştırma süreçlerini kendi yürütüyor. Pakistan'ın da gelecekte ulaşmak istediği seviye bu. Elektrik piyasasına ilişkin teoride bildiklerimizi EPİAŞ uygulamaya koymuş” değerlendirmesinde bulundu.
EPİAŞ sistemi merkezi rolde

Pakistan'daki elektrik piyasasını ülkedeki elektrik sektörünün özellikleri ve ihtiyaçlarına göre düzenleyeceklerini ifade eden Malik, şunları kaydetti: “Türkiye elektrik piyasasından çok şey öğrendik ve bu bilgiler ışığında ülkemizin elektrik piyasasını dizayn edeceğiz. EPİAŞ, Türk enerji sektöründe merkezi bir role sahip.” Malik, Pakistan'da 2015'te yıllık elektrik üretiminin 97 milyar 284 milyon kilovatsaate ulaştığını dile getirdi. Yeni Şafak

Copyright © 2014 Avrasya Enerji