AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

GAÜN’de 'Yenilenebilir Enerji Projesi' Konferansı

Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN), Sivil Toplum Diyaloğu İşletme ve Sanayi Politikası Hibe Programı kapsamında, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı, Taşev Eğitim Kültür ve Gençlik Derneği işbirliği ile yürütülen “Yenilenebilir Enerji için Sürdürülebilir Ortaklık Projesi” konferansı düzenlendi.

Konferansın açılışında konuşan GAÜN Rektör Prof Dr. Ali Gür, iç savaşların toprak işleme üzerinden daha sonraki savaşların ise günümüzde Ortadoğu’da olduğu gibi tamamen enerji sektörü üzerinde olduğunu söyledi.

Türkiye’nin dünyada şu anda Çin’den sonra en fazla enerjide dışarıya bağımlı ülke olduğunu kaydeden Gür, “Bizim enerjide dışarıya bağımlı olmamız maalesef yüzde 70 civarındadır. Bir de şöyle düşünün; sanayileşen, üreten gittikçe ekonomisi büyüyen genç bir nüfusu olan büyük Avrupa ülkesi Türkiye var. Her geçen gün daha fazla enerjiye ihtiyacımız olacak. Biz enerji açığımızı kendimiz karşılayamazsak maalesef ne dünyada söz sahibi olabiliriz ne de dünyada ve coğrafyamızda yön verici olabiliriz.”dedi.

Türkiye’nin büyük bir enerji yatağı üzerinde olduğunu vurgulayan Gür, öğrencilere seslenerek şunları söyledi:

“Gençliğinizin enerjisi, arkasından da ülkemizin bu potansiyel enerjileri bizim için gelecek vizyon ve gücümüzdür. Maalesef enerjimizi birbirimizi yıpratmakla tüketiyoruz. Sonra da dışarıdan enerjiyi nasıl elde edebiliriz kavgasını veriyoruz. Sizden ricam; gerekiyorsa nükleer santral da yapılacak bu ülkede, HES de yapılacak ama öncelikli olarak çevre koruma bilinciyle geri dönüşümü olması nedeniyle rüzgar panelleri ve en önemlisi de güneş panelleri kuracağız.”

Gençlerin kendi imkanlarıyla üniversiteyi de yanlarına alarak çok güzel bir çalışmayı başardıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken ise şöyle konuştu:

“Batının bizden çok fazla bir üstünlüğü yoktur. Bizim bazı işleri ön plana alma konusunda bir sıkıntımız oluşmuş ve önceliklerimizi sıralayamamışız. Sıralayamadığımız için de önceliklerimiz lüzumsuz işlerle uğraşmaktan ana işe dönememişiz. Dönemeyince de bugün bu sorunları yaşıyoruz. O yüzden nasıl ki gelişmiş ülkeler 25-30 bin doların üzerine çıkmışlarsa ve bununla ilgili hangi altyapılar yapmışlarsa ve eğitim modeli hangisinde daha iyiyse, teknolojik yapılanmalar hangisinde daha iyiyse onları almamız gerekiyor. Yeniden dünyayı keşfetmenin manası yok. Biz daha ilerisini bulmak zorundayız.”

Açılış konuşmaları sonrasında Rektör Prof Dr. Gür’ün moderatörlüğünü yaptığı panele; GAÜN Enerji Sistemleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serap Çelik, Taşev Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Demirezer, Doğa Koruma Derneği YKB Sinan Tütüncüler, Gaziantep Valiliği İl Planlama Uzmanı İhsan Canpolat ve Büyükşehir Belediyesi Enerji Sistemleri Mühendisi Merve Özkara panelist olarak katıldı.

Taşev Eğitim Kültür ve Gençlik Derneği olarak yaklaşık iki yıl önce bu projenin hazırlıkları başladığını belirten Özgür Demirezer, projenin enerjisinin gençlerin bir eğitim sırasında ortaya attığı bir fikirden hareketle gerçekleştirildiğini söyledi.

Yenilenebilir enerji alanındaki Türkiye’nin üretim yüzdesinin düşük olmasının sebebinin çok gelişmiş bir ülke olmamız ve enerji tüketimimizin yüksek olmasından kaynaklandığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Serap Çelik, yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin rüzgar enerjisinde devreye alınan santral sayısı anlamında 2016 yılında dünya yedincisi, Avrupa üçüncüsü; Jeotermal enerjinin doğrudan ve dolaylı kullanımında ise dünyada Türkiye olarak beşinci olduğumuzu ifade etti.

Uzman İhsan Canpolat, bütün dünyanın enerji konusunda bir adım daha ileriye gidebilmek için çok ciddi bir mücadelenin içerisinde olduğunu söyleyerek, “Bu savaş bazı yerlerde tanklarla, uçaklarla oluyor, bazı yerlerde araştırmayla oluyor. Bazı yerlerde güneş santrallerinin yerleştirilmesindeki mühendislik zekasını daha ileriye taşımakla veya panel kalitesini daha artırmakla oluyor. Ama enerji konusundaki savaş devam ediyor çünkü yaşamın her alanında enerjiye ihtiyaç var.”diye konuştu.

Panel sonrasında katılımcılara plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi. İLKHA

Copyright © 2014 Avrasya Enerji