AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Arıtma Tesisinin Çamuru Elektrik Enerjisi Olacak

Bursa'da arıtma tesisinden çıkan çamurlardan elektrik üretilecek.

Hamitler Katı Atık Depolama Sahası'nda oluşan metan gazından elektrik üretilmesinin ardından arıtma tesislerinden çıkan çamurlardan da elektrik üretilmesi için düğmeye basıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, günde yaklaşık 100 ton atık çamurun yakılmasıyla günde 2,5 megavat saat elektrik üretecek tesis kısa zamanda hizmete girecek.

Tesisteki çalışmaları inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı'dan bilgi aldı. Bursa'nın daha yaşanabilir bir kent olması ve tekrar "yeşil Bursa" olarak anılması için çevre yatırımlarına önem verdiklerini belirten Altepe, ''Arıtma tesisi atığı olan çamurların bertaraf edilmesi gerekiyor. Bu, uzun yıllardır büyük bir sorundu. Çamurlar üretiliyor fakat bertaraf edilemiyordu. Şimdi artık bu çamuru ürettiğimiz yerde direkt olarak yakıp yok edebiliyoruz. Araştırmaların sonunda örneklerini Amerika ve Almanya'da gördüğümüz bu tesisi kentimize kurmaya karar verdik. Son teknolojik metotları kullanarak yerli üretimle kentimize kazandırdığımız tesisi önümüzdeki günlerde çalıştırmaya başlayacağız.'' ifadelerini kullandı.

Tesis kendini 12 yılda kendini amorti edecek

Altepe, günlük 400 ton sıvı çamurun sıkıştırıldıktan sonra 100 tona düşürülüp yakılacağına işaret ederek, şu bilgileri aktardı:

"Akışkan yataklı kazanlarda ilk etapta sistemi çalıştırmak için doğalgaz kullanılacak. Kazanımız 850 dereceye kadar yükseliyor. Bu dereceden sonra sistem normal rejime giriyor. Proses çalışıyor ve bundan sonra 3 bin 600 kalori olan çamur aynı bir kömür gibi yanmaya başlıyor. İçeriye üflenen 600 derecelik hava ile kendi kendini yakıyor. Burada çamur kendi kalorisiyle yanıyor ve saatlerce günlerce aylarca bu yanma devam edebiliyor. Kazanın sıcaklığını direkt eşanjörlere vererek buhar üretiyoruz. Atık ısıda üretilen buhar burada tribünlere giderek elektrik enerjisine dönüşüyor. 2,5 megavat saat burada günlük elektrik üretiliyor. Hesaplarımıza göre de tesis ürettiği elektrikle 12 yıl gibi bir sürede kendini amorti etmiş olacak.'' Milliyet

Copyright © 2014 Avrasya Enerji