AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Elektriğin Yarısı Yerli Kaynaktan

Türkiye'de geçen yıl üretilen 269,8 milyar kilovatsaat elektriğin 131,8 milyar kilovatsaati yerli ve yenilenebilir enerjiden sağlanırken, bu kaynakların toplam içindeki payı yüzde 44,3'ten yüzde 48,9'a yükseldi.

Yüzde 17.3’ü kömürden

Enerji Piyasaları İşletme AŞ'nin (EPİAŞ) verilerine göre, Türkiye'de geçen yıl 269 milyar 808 milyon 342 bin 45 kilovatsaat elektrik üretildi. Bunun 89.1 milyar kilovatsaati doğalgazdan karşılanırken, 46.8 milyar kilovatsaati ise ithal kömürden sağlandı. Böylece, elektrikte doğalgazın payı yüzde 33, ithal kömürün payı ise yüzde 17,3 oldu.

Geçen yılki elektrik üretimine toplamda 66.9 milyar kilovatsaatlik katkısı olan akarsu ve barajlı santrallerin payı yüzde 24,8 seviyesinde gerçekleşti. Sisteme 37.8 milyar kilovatsaatlik elektrik üreten linyit kaynaklarının payı ise yüzde 14 oldu. Aynı zamanda, rüzgar enerjisi santrallerinden 15.4 milyar kilovatsaat elektrik üretildi. Böylece, geçen yılın elektrik üretiminde rüzgarın katkısı yüzde 5,7 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye, son dönemde, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payını artırarak hem cari açığı azaltmayı hem de istihdamı artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda, yerli kömür ve yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimdeki payı da giderek artıyor.

Bakan Berat Albayrak ‘Giderek artacak’ dedi

Türkiye'nin yeni dönem enerji stratejisinde başta kömür olmak üzere, yerli kaynakların payı ciddi bir önem arz ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da elektrik üretiminde hem yerli kömürün hem de yenilenebilir kaynakların payının giderek artacağını açıklamıştı. Bu kapsamda, 2017'nin ilk aylarında Çayırhan B sahası ve Çayırhan B termik santralı ile güneş enerjisinde Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihaleleri gerçekleştirilecek. Akşam

Copyright © 2014 Avrasya Enerji