AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

İstanbul'un Yeni Havalimanı İçin 'Enerji Merkezi'

İstanbul Grand Airport'tan (İGA) yapılan yazılı açıklamaya göre, söz konusu merkez, Sakarya, Samsun, Çanakkale, Nevşehir ve Amasya gibi orta büyüklükteki bir şehrin tüm enerji altyapı ihtiyacını karşılayabilecek özelliğe sahip olacak.

İstanbul Yeni Havalimanı projesi için Balıkesir'de özel olarak üretilen ve tamamen yerli cihazlarla donatılan enerji merkezi, TEİAŞ ve TEDAŞ'ın şehirlerin ihtiyaçlarını karşılamada kullandıkları ikmal hatlarıyla eşdeğer altyapıyı sunuyor. Merkezde, özel sektörün yüklendiği bir projede ilk kez kullanılan 3 adet enerji ikmal sistemi devreye alınacak. Havalimanının tüm fazları tamamlandığında ise toplamda 4 adet enerji ikmal sistemi ve yedek sistemler kurulmuş olacak.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi Yusuf Akçayoğlu, enerji merkezi kurulumunun proje açısından önemli bir adım olduğunu belirtti.

Merkezin tamamlanmasıyla ana terminal binasına haziran ayında kalıcı enerji vermeyi planladıklarını kaydeden Akçayoğlu, "Trafolar, her biri 135 ton ağırlığında 3 Adet 154/34,5 kilovolt (KV) 100/120 megavolt amper (MVA) toplam 360 MVA kurulu güce sahip olacak. Kurulan donanım, TEİAŞ üzerinden ulusal şebekeye bağlı olarak hizmet verecek. İstanbul Yeni Havalimanının yıllık 250 megavatlık bir enerji ihtiyacı bulunuyor. Bu da yaklaşık 60 bin konutun ya da 2 MVA kurulu güce sahip 180 fabrikanın enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Bu bakımdan enerji merkezimizin kapasitesi, pek çok şehrin ihtiyacını karşılayabilecek bir altyapı sunuyor" ifadelerini kullandı. Yeni Şafak

Copyright © 2014 Avrasya Enerji