AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Yerli ve Milli Enerjinin Yapı Taşı Güneş

Albayrak, Ak Parti Konya Gençlik Kolları tarafından Büyükşehir Kongre ve spor Merkezi’nde düzenlenen Büyük Türkiye Yolunda Gençlik Buluşması programında konuştu. Konya’yı, enerji alanında dünyanın en büyük güneş enerji sahasının tesis edilmesiyle dünyanın vitrinine taşıdıklarını anlatan Albayrak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu proje Türkiye’nin yerli ve milli enerji stratejisinin en önemli yapı taşlarından bir tanesi. Artık her alanda, dünyanın en büyük güneş tarlası, en uzun köprüsü, en büyük havaalanı, rüzgar enerji sistemleriyle Türkiye’yi dünyanın vitrini yapmak için çalışacağız. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak son 10 yılda sadece enerji ihracatına 40 milyar dolar para harcıyoruz. Türkiye büyüyecekse enerji üretmemiz gerekiyor. Yerli ve milli enerji dedik.

Eğer yerli kömürümüz varsa sonuna kadar kullanacağız. Yerli kömür santrali yapacağız dediğimiz zaman ‘İstemeyiz’ diyorlar. ‘Hele nükleer sakın yapmayın, aklınızdan bile geçirmeyin’ diyorlar. Kimse kusura bakmasın, büyüyen Türkiye’nin doğal kaynaklarından ve enerjisinden sonuna kadar faydalanmak zorundayız.”

Albayrak, doğal kaynakları, madenleri sondaj faaliyetlerini tarihte olmayan noktaya taşıyacaklarını belirterek, Türkiye’nin altındaki madenleri gün ışığına çıkaracaklarını söyledi. Türkiye petrollerinin, artık bu yıldan itibaren Karadeniz ve Akdeniz’de sondaj gemilerinin arama yapacağını aktaran Albayrak, “Her yıl en az iki sondaj kuyusu açacağız” diye konuştu. Milliyet

Copyright © 2014 Avrasya Enerji