AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

CK Enerji 'Rekabet Uyum Direktörlüğü' Kurdu

Elektrik dağıtım ve perakende sektörü, 2013 yılında tamamlanan özelleştirme sürecinin ardından yeni bir döneme başlıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) koyduğu kurallar çerçevesinde Rekabet Kurumu’nun tavsiye ve kararlarına uygun olarak çalışan sektörde, CK Enerji bir ilke imza attı. Elektrik sektöründe artan rekabet ortamında şirketler mevcut duruma uyum sağlamak için değişik çözümler üretirken CK Enerji bir adım öne geçerek grup bünyesinde özel bir ‘Rekabet Uyum Direktörlüğü’ kurdu.

Söz konusu birim, CK Enerji çatısı altındaki tüm şirketlerde rekabet hukukuna uyumun kurumsallaştırılması amacıyla faaliyet gösterecek. CK Enerji, sektörde bir ilk olma özelliğine sahip bu yeni departmanla rekabet kurallarına uyumu, başta ‘saha’ olmak üzere şirketler içerisinde her seviyede takip edecek.

Kurumsallaşma rekabet hukuku alanında da devam edecek

CK Enerji Yatırım bünyesinde Portföy Yönetimi Koordinatörlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösterecek Rekabet Uyum Direktörlüğü’nün yöneticiliğini ise eski Rekabet Kurumu çalışanı Rekabet Başuzmanı Metin Pektaş yürütecek. Konuyla ilgili bilgi veren CK Enerji Yatırım A.Ş. Portföy Yönetimi Koordinatörü Utku Guruşçu, “Yönetim Kurulumuz rekabet uyumunu kurum kültürümüzün bir parçası haline getirme konusundaki kararlılığımızı daha güçlü bir şekilde devam ettirmek amacıyla bünyemiz içerisinde de bu yetkinliği oluşturmaya karar verdi” diye konuştu.

Türkiye’de farklı sektörlerde faaliyet gösteren büyük gruplarda (Koç Holding, Anadolu Grubu, Türk Telekom, Turkcell) az sayıda örneği bulunan rekabete uyum biriminin önemine işaret eden Guruşçu, bu birimin CK Enerji tarafından enerji sektöründe ilk kez kurulduğuna dikkat çekti.

Rekabete uyumda sektöre öncülük edeceğiz

CK Enerji Rekabet Uyum Direktörü Metin Pektaş ise elektrik sektöründe özelleştirme sonrası oluşan pazar yapısı nedeniyle sektör genelinde rekabet hukuku hassasiyetlerin sürekli ortaya çıkabileceğini belirtti. Pektaş, “CK Enerji bünyesinde kurulan Rekabet Uyum Direktörlüğü, grup bünyesindeki tüm şirketlerde rekabet hukukuna uyumun kurumsallaştırılmasında sektöre öncülük edecektir” diye konuştu. Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş (ÇEDAŞ) şirketleri ile 7 büyük ilde yaklaşık 7,4 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren CK Enerji, perakende elektrik satışında da CK Boğaziçi Elektrik, CK Akdeniz Elektrik ve CK Çamlıbel Elektrik perakende ve satış şirketleri ile ulusal pazarda faaliyet gösteriyor.

Metin Pektaş kimdir?

CK Enerji’de yeni oluşturulan Rekabet Uyum Direktörlüğü’nün başına getirilen Metin Pektaş, 2004 yılında ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. 2004 yılından bu yana Rekabet Kurumu’nda görev yapan Pektaş ilk yüksek lisansını 2011 yılında ODTÜ’de Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları’nda, ikincisini 2013 yılında ABD’nin Duke Üniversitesi’nde Kamu Politikaları alanında yaptı. 2013 yılında elektrik dağıtım özelleştirmeleri sonrasında Rekabet Kurumu’nda enerji dosyalarında görevlendirilen Metin Pektaş, 2015 yılında Rekabet Baş uzmanı olarak atanmasının ardından Rekabet Kurumu Başkan Danışmanlığı ve Rekabet Kurumu Eğitim Koordinatörlüğü görevini üstlendi.

Copyright © 2014 Avrasya Enerji