AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Vedaş, Projelerini Anlattı

Elite World Van Hotel’de ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya gelen VEDAŞ yetkilileri, 2016 yılı çalışmaları ile 2017 yılı projelerini paylaştı. Gazetecilere açıklamalarda bulunan VEDAŞ Şirket Müdürü Emrullah Okuducu; Van, Muş, Bitlis ve Hakkari sınırları içerisindeki 47 bin 368 kilometrelik alanda 27 ilçe ve bin 431 köyü kapsadığını belirtti. Bölgenin ihtiyaçları ve şirketin planlamaları göz önünde bulundurularak 2016-2020 uygulama dönemine ilişkin yatırım planı hazırladıklarını ifade eden Okuducu, “2016 yılı yatırım programı çerçevesinde 10 adet enerji nakil hattı, 9 adet şehir şebekesi, 67 adet köy şebekesi, 5 adet yeraltı kablolu aydınlatma ve farklı karakteristiklerde toplam 130 proje yapılmıştır” dedi.

2017 yılında bölge genelinde 200 milyon TL yatırım yapmayı planladıklarını dile getiren Okuducu, “Önceki yıllarla karşılaştırıldığında rekor seviyede olan bu yatırıma ilişkin projelerimizi uzman mühendislerimizle hazırladık. 2017 yılında bölge genelinde 67 adet enerji nakil hattı yeniden yapılacak ya da mevcut enerji nakil hattı yol boyuna alınacaktır. Bu sayede tedarik sürekliliği ve kesinti sürelerinin asgari seviyelere çekilmesi sağlanacaktır. 57 noktada kesici ölçü kabini tesis edilerek branşman noktalarından gelen arızaların durdurulması, bu sayede ana dağıtım hattı ve bağlı kullanıcıların kesintiden etkilenmesi önlenecektir. Söz konusu faaliyet bölgesindeki elektrik dağıtım hizmeti, VEDAŞ Şirket Müdürlüğü ve 4 il müdürlüğü tarafından verilmektedir” ifadelerini kullandı.

2016 yılı süresince bölge genelinde 93 adet araç ve 590 adet personel ile 7/24 hizmet verildiğini de sözlerine ekleyen Okuducu, “2017 yılında, arıza onarım bakım faaliyetleri için 217 yeni personel istihdam edilmiş ve 31 adet yeni araç takviyesi yapılmıştır. Personel sayımız 807’e, araç sayımız 124 adete çıkmıştır" diye konuştu.

Van’ın Gevaş ilçesinde 2015 yılında yapmış oldukları AR-GE projesi kapsamında ilçedeki tüm abonelerin sayaçlarının uzaktan açma, kesme ve okumaya elverişli PLC sayaçlar ile değiştirildiğine dikkat çeken Okuducu, “Gevaş ilçesinde bulunan ve 183 adet trafo postamızdan beslenen toplam 7 bin 665 adet abonenin sayaçları PLC sayaç ile değiştirilmiştir. Proje kapsamında abone sayaçları bağlantı direkleri üzerine monte edilerek müşterinin sayaca müdahale, sayaç öncesinde harici hat çekme gibi kaçak kullanım yöntemlerinin önüne geçilmek istenmiştir” şeklinde konuştu.

VEPSAŞ Şirket Müdürü Murat Taş’ın da katıldığı toplantı, soru- cevap bölümü ile sona erdi. Milliyet

Copyright © 2014 Avrasya Enerji