AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Güneş Enerjisi Santrali Yatırımları İçin Ortak Şirket Kuruldu

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank ile güneş enerji santrallerinde (GES) önde gelen Mühendislik – Tedarik- Yapım (EPC) firması Halk Enerji, lisanslı ve lisanssız GES projelerine yatırım yapmak üzere %50- %50 ortaklık ile Aktif Halk Enerji Yatırımları A.Ş. ve GES EPC hizmetleri vermek amacı ile de Halk Enerji İnşaat A.Ş. şirketlerini kurdu. Aktif Halk Enerji Yatırımları A.Ş, lisanslı ve lisanssız yaklaşık 100 MW GES projelerine ortak yatırım yapacak.

Aktif Bank’ın iştiraki ile GES EPC firması Halk Enerji A.Ş. arasında, yarı yarıya ortaklık ile Aktif Halk Enerji Yatırımları A.Ş. ve Halk Enerji İnşaat A.Ş.’nin kuruluşuna ilişkin imzalar tamamlandı. GES proje finansmanı ile Türkiye’de yenilenebilir enerji ve temiz enerjiyi teşvik etmeyi, gelişmesine katkı sağlamayı amaçlayan Aktif Bank, GES EPC hizmeti konusunda Halk Enerji ile yaptığı bu ortaklık yoluyla, sektöre proje finansmanı da dahil edilmiş ilk “EPC + finansman” paket teklifini sunmayı hedefliyor. Aktif Halk Enerji Yatırımları A.Ş.’nin yaklaşık 100 MW GES yatırım portföyü USD bazında yüksek getirili ve güvenilir bir yatırım fırsatı olarak sermaye piyasalarında da yatırımcılara sunulacak. Portföy, sermaye piyasalarının yanı sıra GES portföyü elektrik üretimine geçmiş hazır halde yatırımcılara blok olarak da satılabilecek.

Aktif Halk Enerji Yatırımları A.Ş.’nin proje finansmanı sağlanan ve yatırım yapılan tüm GES projelerine Allianz’dan teknik sertifikasyon ve performans garantisi sigortası yaptırılması da hedefleniyor. Aktif Bank CEO’su Dr. Serdar Sümer konu hakkında yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Esnek modeller üretip yatırımcı müşterilerimize butik finansman ürünleri sunuyoruz. Hedefimiz Türkiye'de gerçek yatırım bankacılığı yapmak. Bu amaçla güneş enerjisi alanında, bu iş birliğini yaparak önemli bir adım attık. Yatırımcılara “EPC + finansman” şeklinde paket çözümler hazırladık. Bu modelle finansörler tarafından yüksek kabul edilen riskleri minimize ediyor ve yatırımların daha hızlı hayata geçirilmesini sağlıyoruz. Çünkü ortaklığımıza ve enerji sektörüne güvenimiz yüksek. Bu modelimizi başka ülkelerde de yaygınlaştırarak bu sektörde uluslararası bir marka olmayı arzuluyoruz. Finansör olmanın yansıra aynı zamanda güneş enerjisine yatırım yapmak üzere yaklaşık 100 MW kapasiteli kaliteli projelerden bir portföyü de hayata geçiriyoruz.

Böylece riski minimize edilmiş getirisi yüksek bir yatırım aracı oluşturuyoruz. Bu portföyümüzü cazip getirili sermaye piyasası ürünlerine dönüştürerek yurtiçi ve uluslararası piyasalarda finansal yatırımcılara da sunacağız. Yine sektöründe öncü bir model oluşturmanın gururu ile ortaklığımızın tüm paydaşlar için faydalı sonuçlar oluşturacağına inanıyorum.” Halk Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Atilla da şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu ortaklık Türkiye güneş enerjisi pazarında en önemli işbirliklerinden biri. Yakın bir zamanda hem ülkemizde hem de hedef coğrafyalarda ses getirecek projelere imza atacağımızı umuyorum. Aktif Bank’ın finansman modellerinin ve çevre ülkelerdeki pazar hakimiyetinin, firmamızın know-how’ı ile birleşmesi hem bu işbirliğinin tarafları hem de ülke ekonomimiz için önemli kazançlar sağlayacağını düşünüyorum.’’

Mustafa Atilla ayrıca bu işbirliğinin güneş enerjisi sektöründe taahhüt ve yatırım konusunda çok önemli yeni bir oyuncu oluşturmasının yanı sıra yenilenebilir enerjiye dayalı tesislerin gerçek anlamda alternatif olmasını sağlayacak enerji depolama konusunda da çok önemli bir AR-GE platformu olabileceğini belirtti.

Copyright © 2014 Avrasya Enerji