AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

YASKİ’nin Türkiye’de İlk Olan Projesi Onaylandı

Yalova Atık Su Arıtma Tesisleri ve Kanalizasyon Yapma ve İşletme Birliği’nin (YASKİ) Türkiye’de bir ilk olacak olan güneş enerjisi ile kendi enerjisini üretme projesinde mutlu sona ulaşıldı. YASKİ’nin projesi, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından onay gördü.

Yalova’nın bütün mesken atıklarının arıtmasını yaparak temizlenen suyu derin deşarj sistemi ile denize veren YASKİ, en büyük gideri durumundaki enerji maliyetlerini aşağıya çekebilmek için bir proje geliştirmişti. Halen tesis giderlerinin yüzde 50’sini enerjiye harcayan YASKİ, arıtma havuzlarının üzerine yerleştireceği güneş enerji panelleri ile ilk etapta kendi ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretecek.

Proje için İller Bankası’na kredi başvurusu yapan YASKİ’nin talebi onaylandı. Bununla da kalmayarak projeye birçok kurum kredi vermeyi kabul etti ancak YASKİ projenin daha az maliyetle hayata geçirebilmek adına Avrupa Birliği’ne projeyi sunarak hibe alabilmenin peşine düştü. Öte yandan proje son olarak TEDAŞ Genel Müdürlüğü’nün de onayını aldı.

Projede mutlu sona geldiklerini söyleyen YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer, bu projenin ülkede bir ilk olduğunu söyledi. Özsümer, “Bu proje ülkede ilk olacak. Dünyada da kendi enerjisini üreten 2’nci arıtma tesisi olacağız. O nedenle projeyi açıkladığımız anda İller Bankası başta olmak üzere birçok kurum bize kredi vereceklerini açıkladılar ama bizim hedefimiz bu projeyi en az maliyetle hayata geçirmek. Projemiz son olarak TEDAŞ’ın da onayını aldı. Türkiye’nin ilk kendi enerjisini üreten arıtma tesisi olacağız. Yapım çalışmaları kısa sürede başlayacak” dedi. Hürriyet

Copyright © 2014 Avrasya Enerji