AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Mersin'deki Enerji Sektörü, Yenilenebilir Enerji Konusunda Harekete Geçti

Mersin’de başta yenilenebilir enerji olmak üzere bu alanda yapılan yatırımlar hız kazanırken, bir takım sorunları da beraberinde getirdi. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) çatısı altında bir araya gelerek Yenilenebilir Enerji Komisyonu oluşturan sektör temsilcileri, sorunların çözümü adına bir toplantı düzenledi. MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fuad Budur başkanlığında MTSO’da gerçekleştirilen toplantıda, sektör sorunları tartışılarak çözüm arandı. Sektör temsilcileri, başta ilgili bakanlık ve yerel yönetimler olmak üzere konunun paydaşlarından destek talebinde bulundu. Toplantıda sorun tespiti yapan komisyon üyeleri, önümüzdeki süreçte bu sorunların çözümü için yol haritasını belirledi.

Engeller kalkar, kolaylık tanınırsa ekonomiye büyük katkı sağlanır

Yapılan toplantı ile ilgili bilgi veren MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Budur, Mersin’de özellikle güneş enerjisine yönelik ciddi bir potansiyel bulunduğunu söyledi. 325 gün kaliteli güneş alan bir kentte potansiyelin boşa harcandığını, yeterince faydalanılamadığını kaydeden Budur, bürokratik engellerin aşılması, kolaylıklar tanınması halinde sektör temsilcilerin gerek bölge gerekse ülke ekonomisine önemli katkı sağlayabileceklerine dikkat çekti.

Enerji sektörünün stratejik bir konu olması dolayısıyla Oda olarak bu alanı önemsediklerini vurgulayan Budur, oluşturulan Enerji Komisyonu’nun sorunlarını dinlediklerini ve çözümü noktasında ilgili kurum ve kuruluşlarla temasa geçme kararı aldıklarını bildirdi. İlki gerçekleştirilen toplantıda öncelikli olarak imar ve yapı ruhsatı sorunu üzerinde durduklarını anlatan Budur, bunun için yerel yönetimlerle gerekli görüşmeleri önümüzdeki süreçte yapacaklarını ifade etti. Budur, toplantıda tespit edilen sıkıntıları ise şöyle özetledi: “Yönetmelik ve yasaların sürekli değişiyor olması önemli bir sorun. Ayrıca başta Kalkınma Bankası olmak üzere bankaların enerji başlığı adı altında kredi vermemesi de sektörü zorlayan bir diğer sorun olarak öne çıkıyor. Verilen kredilere ilişkin olarak istenilen teminat oranları ise oldukça yüksek. Yatırımın yapılacağı alana ilişkin imar sorunu ve yapı kullanım izinlerinde ciddi sorunlar yaşanıyor. Bu nedenle zaman kaybı ve mali kayıplar oluşuyor. Öte yandan, belediyeler arasında yapı kullanım iznine yönelik var olan yasa ve yönetmelikler de farklı olarak değerlendiriliyor ve bu da sorunu artırıyor. TEİAŞ’ın geçici kabul başvuru dosyalarını incelemek ve onaylamak için yatırımcıyı gereğinden fazla bekletmesi de bir diğer önemli sorun. Bu nedenle yatırımlarda önemli gecikme ve ekonomik kayıplar yaşanıyor. Bağlantı işlemlerini yapacak olan TEİAŞ’ın konum olarak İstanbul’a taşınması nedeniyle yatırımcılarımız gereğinden fazla sıra bekliyor. İletim hat bağlantısı, direk gibi alt yapı yatırımlarının özel sektör tarafından değil, kamunun var olan yetkilisi ile yapılması gerekiyor. Bu bağlamda TEDAŞ’ın firmalara yardımcı olması bekleniyor. Yeterli panel ve inverter bulmakta özel sektörün ciddi sıkıntı çektiğini de söyleyebiliriz.”

Toplantıda çözüm önerilerinin konuşulduğunu da ifade eden Budur, ilk etapta MTSO olarak katılımcılar tarafından ifade edilen sorunların çözümüne yönelik kamuoyu oluşturma yönünde adım atacaklarını anlattı. Ardından kent sınırlarında yer alan belediyelere yatırımlara ilişkin imar ve ruhsat için ziyaretlerde bulunmayı planladıklarını kaydeden Budur, gerek görülmesi durumunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile de iletişime geçerek sorunların çözümü için görüşeceklerini dile getirdi. Milliyet

Copyright © 2014 Avrasya Enerji