AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Tokat'ta Üniversite Öğrencileri Elektrikli Otomobil Üretti

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Alternatif Enerji Araç Yarışları için hazırlıklara 2016 yılında başlayan GOÜ Mekatronik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümü akademisyenleri ve öğrencileri ilk olarak 'Elektrogop' adı verdikleri takımı kurdu. Daha sonra fikir alışverişi yapan öğrenciler tasarladıkları otomobil için harekete geçti. Yaklaşık bir yıl süren çalışmaların ardından üniversite öğrencileri en ince detaylarına kadar kendi elleriyle ürettikleri ve 'Goppower' adını verdikleri otomobilin tanıtımını GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in katılımıyla yaptı.

Aracın öğrencilerin ve öğretim elemanlarının katkılarıyla tamamlandığını kaydeden GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, ''Bilimsel araştırmalar destekli bir projeydi. Arkadaşlarımızın emeği, bizlerin de katkısıyla hazır hale geldi. Önümüzdeki hafta katılacakları yarışın belirli kuralları var. Orada başarılı olmalarını diliyoruz. Araç yarışa hazır. Bu bir uygulama. Ülkemizin ihtiyacı olan alanlarda kısa ve orta vadede bu öğrencilerimizin her biri istihdam edildiğinde çok önemli katkıları olacak. Bunu da bu eğitimleri sırasında almış olmaları çok önemli'' dedi.

100 Kilometrede 1.5 liralık enerji tüketiyor

GOÜ Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Akar, yaptıkları aracın 250 kilogram ağırlığında 100 kilometrelik mesafede 1.5 liralık enerji tükettiğini söyledi. Aracın tasarımının, elektrik motoru ve motor sürücüsünün kendileri tarafından üretildiğini söyleyen Akar, ''TUBİTAK’ın alternatif enerjili araçlar için oluşturulan aracımız konsept bir araç. TUBİTAK 30 tur yaklaşık 60 kilometrelik bir yolu 65 dakikada en az enerji tüketerek bitirmeye yönelik bir yarış yapıyor. Biz de 2016 yılının başından itibaren kurmuş olduğumuz takımla birlikte çalışmalarımıza başladık. Mekanik, elektrik, elektronik ve tasarıma yönelik öğrenci gruplarından çalışma grubu oluşturduk. Bu kapsamda aracın gerekli tasarımları yapıldıktan sonra bilgisayar ortamında, sanal ortamda aerodinamik testleri, rüzgar testleri, dayanım testleri yapıldı. Burada aracın kabuğunun tamamını kompozitten ürettik. Araç kabuğunu ürettikten sonra aracın iki alt parçası olan elektrik motoru da takım tarafından tasarlandı ve üretildi. Aynı zamanda aracımız saatte 60 kilometre hız yapabiliyor. Batarya gücü artırılırsa aracın gideceği yol ve mesafesi artacaktır. Hedefimiz 100 kilometre mesafede 1.5 liralık bir enerji tüketimi sağlayarak oldukça ekonomik bir araç oluşturmaktı. Önümüzdeki hafta Kocaeli körfez pistinde yarışlara katılacağız. Teknik kontrollerden geçtikten sonra orada yarışmada en iyi skoru elde ederek geleceğiz'' diye konuştu. Hürriyet

Copyright © 2014 Avrasya Enerji