AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Enervis: 'Türkiye’nin Enerji Tasarrufu Potansiyeli 8 milyar Euro!'

Enerji verimliliği sektörünün lider şirketlerinden Enervis, Avrupa’nın bu alanda en önemli organizasyonu olan “Endüstriyel Verimlilik 2016 Konferansı’na katıldı. Berlin’de düzenlenen konferansta konuşmacı olarak katılan Enervis İş Geliştirme Yöneticisi Yunus Emre İnciroğlu, enerji verimliliği sektöründe yaşanan gelişmeler, sorunlar ve atılması gereken adımlarla ilgili konuşma yaptı. Enervis, konferansta Türkiye’den katılım gösteren tek şirket oldu.

EWE Turkey Holding’in enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren iştirak firması Enervis, Enerji Verimli Ekonomi Avrupa Konseyi’nin (eceee) organize ettiği, “Endüstriyel Verimlilik 2016” konferansına katıldı. Yeni teknolojiler, iş modelleri, finansman mekanizmaları, işbirliği fırsatları ve enerji sektörünün gelişiminin ele alındığı, Avrupa ve ABD’nin sektörde önde gelen devlet temsilcileri, STK’lar ve enerji verimliliği firmalarından temsilcilerin katılım gösterdiği konferansta Türkiye’yi enerji verimliliği sektörünün lider kuruluşlarından Enervis temsil etti. Enervis İş Geliştirme Yöneticisi Yunus Emre İnciroğlu, Avrupa ve ABD’nin önde gelen uzmanlarına Enervis’in sektörel faaliyetleri ve Enervis’in geliştirdiği enerji performans sözleşmesi iş modeli “EnerVay” ve bu iş modeliyle gerçekleştirilen uygulamaların sonuçları hakkında da bilgi verdi.

Enerji faturaları yılda 11,5 milyon azaldı

Konuşmasında Türkiye’nin enerji tasarrufu alanındaki büyüme potansiyelinden bahseden Enervis İş Geliştirme Yöneticisi Emre İnciroğlu, Türkiye’nin toplam enerji tasarrufu potansiyelinin yaklaşık 8 milyar Euro olduğunu vurguladı. Enervis’in bir tekstil firmasıyla yaptığı “Basınçlı Hava Hatta Revizyonu” projesi hakkında da bilgiler veren İnciroğlu, bu projeyle yıllık 360.000 TL enerji tasarrufu sağladıklarını ve 2500 ağaca eşdeğer karbondioksit salımını engellediklerini belirtti.

Bursa ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgelerinde EnerVay Plus ile gerçekleştirilen enerji verimliliği etüt projelerinde, toplamda 33 sanayi kuruluşunda yapılan çalışmalarla 187 altın fırsatın tespit edildiğine vurgu yapan Emre İnciroğlu;

“Bu projelerin hayata geçirilmesi durumunda yıllık yaklaşık tasarruf potansiyeli 11,5 milyon TL. Gerçekleştirilen etüt çalışmalarının içerisinden EnerVay modeliyle yapılan enerji verimliliği uygulamalarının ortalama geri dönüşü 1 yıl gibi kısa bir sürede gerçekleşerek, ne kadar faydalı ve karlı yatırımlar olduklarını gösterdi. Enervis olarak, bu yatırımları anahtar teslim uygularken finansman desteği ve sistem enerji performans garantisini de ortaya koyarak, sektörün güvenilir ve güçlü bir oyuncusu olduğumuzu bir kez daha kanıtlamış olduk.” diye konuştu.

Enervis’in Almanya’nın en büyük enerji şirketi EWE AG’den aldığı birikimle Türkiye’de enerji verimliliği alanında projeler geliştirdiğini belirten İnciroğlu, Türkiye’nin büyüyen ekonomisi ve yüksek enerji tasarrufu potansiyelinden güç alarak, yeni projeler geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

EWE Turkey Holding Hakkında:

Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan EWE AG, 2007 yılında girdiği Türkiye pazarındaki faaliyetlerini yüzde 100 iştiraki olduğu EWE Turkey Holding çatısı altında sürdürmektedir. EWE Turkey Holding, Türkiye’nin üçüncü büyük doğal gaz dağıtım şirketi Bursagaz’ın ve Kayseri’deki bölgesel doğal gaz dağıtım şirketi Kayserigaz’ın çoğunluk hissedarıdır. EWE, Türkiye doğal gaz sektöründeki en büyük beş enerji ticaret şirketinden biri olan EWE Enerji ile birlikte endüstriyel müşteriler, elektrik santralleri ve yerel dağıtım şirketleri için tedarikçi olarak ülke genelinde hizmet vermektedir. EWE Turkey Holding’in diğer bir iştiraki olan ve 2012 yılında faaliyetlerine başlayan Enervis ise; enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarında ölçüm, etüt, danışmanlık, proje, uygulama ve eğitim hizmetleri konularında faaliyet göstermektedir. EWE Turkey Holding, 2016 yılı başında bireysel ve kurumsal müşterilerine internet, telefon ve bulut hizmeti sunarak 120.000 abonesine hizmet veren Millenicom’u satın alarak telekomünikasyon pazarında da faaliyet göstermeye başlamıştır.

Enervis Hakkında:

Enervis 85 yıllık deneyime sahip EWE AG’nin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiler alanlarındaki know-how’ı ile Türkiye’de sahip olunan sektörel bilgi birikimi, tecrübeli insan kaynağı ve gelişmiş teknolojik altyapıyı birleştirerek Türk halkı ve sanayisinin hizmetine sunmaktadır.

Sanayide ve binalarda enerji verimliliği, taahhütü, yenilenebilir enerji uygulamaları ve danışmanlığı, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemleri kurulum danışmanlığı, teknik mesleki eğitim ve sertifikalandırma, doğal gaz sayaç kalibrasyonu konularında faaliyet gösteren Enervis, 277 çalışanı ile enerji hizmetleri sektörünün öncü kuruluşları arasında yer almaktadır.

Copyright © 2014 Avrasya Enerji