AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

TEDAŞ’ta Neler Oluyor?

Herkes şaşkın...!

TEDAŞ Yönetim Kurulunda alınan karara göre; kurumdaki eleman fazlalığını azaltmak amacıyla olduğu belirtilen, bir çoğu 30 yıl civarı hizmet süresini doldurmuş, aralarında bir çok daire başkanı ve şube müdürünün, yetişmiş personelin bulunduğu yaklaşık 350 personel sebepleri net bir şekilde açıklanmadan görevlerinden alınmış ve havuza gönderilmiştir.

Önemli birikimlerinin olduğu bildirilen en az 30 yıllık tecrübeye sahip bu personel grubunun görevden alınması tüm piyasayı şaşırtmış ve bir çok soru işareti belirmiştir. TEDAŞ tarzı teknik kurumlarda “görev süresi uzunluğu“ kurum tarafından tercih edilen bir özellik olmalı iken, kendisini yetiştirmiş, tecrübelerinden en çok faydalanılabilecek dönemde henüz yeni gelmiş personelin niçin ayrıştırılmadan görevden toplu olarak alındığı merak konusu olmuştur.

“Görev süresi uzunluğu” gibi kendisine göre mantıklı fakat topyekun yapılması kendi içinde anlaşılamayanları olan bu uygulama; piyasanın beklentisi olan bir çok düzenlemenin gecikmelerini de arttırabileceğinden, zaman kaybına sebep olabileceğinden, süreç iyi yönetilmeli ve ilgili açıklamalar TEDAŞ tarafından yapılmalıdır.

Koridorlarda duyulan en iyi niyetli ve mantıklı söylenti: "Başbakanlık tarafından, kurumun içindeki ekonomik tasarruf konusunda verilmiş talimatdan kaynaklanmış olabileceği” şeklindedir. Bir başka söylenti ise; “Hayatının 30 yılını kurumuna adamış, 350 personel ile hiçbir sağlıklı insan kaynakları teması kurulmadığı, liyakat ve eşitlik esası ile hareket edilmediği“ dir. Yine bir başka söylenti ise ayrılanların yerine çok sayıda yeni personel istendiğidir. TEDAŞ gibi köklü bir kuruluşun bu personeli ile ilgili daha çağdaş ve şefkatli iletişim kurması gerektiği bir dönemdeyiz. Aksi takdirde yanlış anlaşılmalar yanlış anlaşılmalar olabilecektir.

TEDAŞ üst yönetim amacının iyi niyetli ve verimli bir çalışma ortamına kavuşmak için örnek bir dönüşüm yapmak, ilgili toplum kesimlerine daha faydalı olması hedeflenen sonuçlara doğru ilerlemek olduğu inancı taşısa bile, TEDAŞ yetkililerinin bu uygulama ile ilgili detayları hızla açıklayacağını ve aralarından iyi bir şekilde ayrılan personeline daha iyi bir davranış şekli sergileyeceğine inancımız devam etmektedir. Ülkemiz zor günlerden geçmektedir. Hiçbir kurum işleyişi yavaşlamamalı, bilakis çok daha hızlanmalıdır.

TEDAŞ’ın konu ve devamındaki gelişmeler ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmesi beklenmektedir.

Saygılarımızla

Enerjicci Haber Servisi

Copyright © 2014 Avrasya Enerji