AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Dokuzuncu Uluslararası Sürdürülebilir Enerji ve Çevre Koruma Konferansı ERÜ’de Başladı

9. Uluslararası Sürdürülebilir Enerji ve Çevre Koruma Konferansı ERÜ’de Başladı. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven: “Her ülke kendi enerjisini kendisi üretmeli" Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “9. Uluslararası Sürdürülebilir Enerji ve Çevre Koruma” konferansı başladı. Çok sayıda ülkeden katılımcıların yer aldığı konferansta, enerji, enerji verimliliği, sürdürülebilir enerji, radyasyon, biyoyakıtlar, enerji depolama, yakıt pilleri, hidrojen teknolojisi, su yönetimi ve çevre koruma gibi konular ele alınacak. Konferans, 24 Eylül 2016 Cumartesi günü sona erecek.

Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmalarında Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Selahaddin Orhan Akansu, insan yaşamında vazgeçilmez yeri olan enerjiyi sürdürülebilir yapmanın ve çevreyi korumanın önemli olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Akansu, “Bu konferans, sürdürülebilir enerji ve çevre koruma ile ilgili sanayi temelli projeleri görüşmek üzere dünya çapında ülkelerden gelen akademisyenleri bir araya getirdi. Her yıl düzenlenen bu konferans ilk olarak 2004 yılında Batı İskoçya Üniversitesi Mühendislik ve Enerji Teknolojileri Enstitüsü’nde gerçekleştirildi. Enerji ekonomisi, insanların gelişimi, çevre, enerji kaynakları ve bunun kullanımı birbiriyle ilgilidir. Ülkelerin ekonomik olarak büyümesi onların enerji tüketimine bağlıdır. Türkiye’de hidroelektrik, biyokütle, jeotermal, güneş ve rüzgar enerjisi büyük bir potansiyele sahiptir. Enerji her şeydir ve enerji olmadan hayat olmaz. Enerji varsa hayat vardır. Enerjiyi sadece tüketmek yeterli değil. Aynı zamanda bunu sürdürülebilir yapmak ve çevreyi korumakta önemlidir. Umarım bu konferans bu amaca hizmet edecektir” diye konuştu.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Altun ise, bu tür faaliyetlere ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Dekan Altun, “Bu konferansın konusuna uygun olarak önemli sonuçların çıkacağına inanıyorum. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven de, dünyadaki karışıklık ve savaşların ancak her ülkenin kendi enerjisini kendisi üretebildiği zaman son bulacağını belirtti.

Rektör Güven, “Yenilenebilir enerjinin çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Bugün dünyadaki yaşanan karışıklıkları, savaşları düşünecek olursak, bunların büyük bir kısmının altında enerji kaynaklarına sahip olmanın yattığını görüyoruz. Ortadoğu’da asırlardan beri yaşanan karışıklığın sebeplerinden en önemlisi, bu zenginliklere ve kaynaklara sahip olmaktır. Enerji kaynaklarına sahip olmanız veya bu kaynakları yönetebiliyor olmanız, dünyada büyük bir güç olmanız, zengin olmanız ve dünyayı yönetebileceğiniz anlamına geliyor. Her ülkenin çevreye ve insanlığa zarar vermeden kendi enerjisini kendisi üreterek, gelecek nesillere daha temiz, daha yaşanabilir bir dünya bırakılabileceğini ve savaşların da bitebileceğini düşünüyorum” dedi.

Konuşmasında sürdürülebilir bir dünya, sürdürülebilir bir yaşamın aynı zamanda barış içerisinde bir dünya anlamına geldiğini kaydeden Rektör Güven, “Teknoloji geliştikçe enerjiye bağımlılıkta artıyor. Bugün cebimizde enerjiyle çalışan ürünler taşıyoruz. Bu anlamda artık hiçbir ülkenin dışarıya bağımlı olmadığı, kendi enerjisini kendisinin ürettiği, dolayısıyla savaşların çıkmadığı bir dünya diliyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından plaket töreni düzenlendi. Daha sonra ise konferansa katılan yerli ve yabancı akademisyenler, bildiri sundu. 27 farklı ülkeden 200’ün üzerinde bilim adamının katıldığı konferans 3 gün sürecek.

Copyright © 2014 Avrasya Enerji