AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Avrasya Tüneli'nin Kabloları Prysmian Group Türkiye'den

Prysmian Group Türkiye, son olarak İstanbul’un 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Çanakkale Boğazı Denizaltı Kablo Bağlantı Projesi’nde de görev aldı. Dünya çapında enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Group Türkiye, Asya ve Avrupa kıtalarını ilk kez deniz tabanı altından geçen bir karayolu tüneliyle bağlayan ve 20 Aralık’ta hizmete açılan Avrasya Tüneli’ne kablolarıyla hayat verdi.

Projede kullanılan TBM tünel kazma makinesi için İtalya’da özel olarak tasarlanan kablolar, Firetuff özellikli fiber optik kablolar, data kabloları, tünelin radyo anons yayın sistemi için gereken kabloların yanı sıra tüm fiber optik ve data kablosu aksesuarları da Prysmian Group Türkiye tarafından temin edildi. Avrasya Tüneli’nin FM yayın sistemi için uzunluğu 15 kilometreyi bulan koaksiyel anten kabloları ve aksesuarları kullanıldı. Kablolar için tünelin iç rengiyle aynı olacak şekilde özel bir dış kılıf rengi yapıldı.

Dünyada ve Türkiye’de ulaşımdan inşaata, benzer birçok önemli projeye kablo tedariğinde bulunan Prysmian Group Türkiye’nin katkı sağladığı projeler arasında İstanbul’un 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Çanakkale Boğazı Denizaltı Kablo Bağlantı Projesi, Marmaray Ayrılıkçeşme-Üsküdar ve Yenikapı-Sirkeci arasındaki tüneller ve Gerede Tünelleri gibi birçok özel proje yer alıyor. Çeşitli metro ve tünel projelerine ihtiyaca göre farklılık gösteren çeşitli kablolarıyla destek veren Prysmian Group Türkiye, halen benzer şekilde Belkahve ve Selçukgazi tünellerine de kablo veriyor.

Türkiye’nin önemli projelerinde yer almaktan büyük gurur duyduklarını belirten Prysmian Group Türkiye CEO’su Erkan Aydoğdu, “Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” misyonumuzdan hareketle, Türkiye’de bir ilk olan, çift katlı Avrasya Tüneli’nin kablomasında görev aldık. Yakın zamanda Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’na verdiğimiz kablolar ve kullandığımız en son teknoloji ile kıtaları birbirine bağladık. 2017 yılında da sahip olduğumuz bakış açısıyla ve bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz projelere paralel olarak, yolumuza devam edeceğiz. Biz her zaman kendimizle yarışır, bir önceki yıldan daha büyük başarılara imza atmak için çalışırız. Önümüzdeki dönemde de aynen bu şekilde devam edeceğiz. Yine yeniden “Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” misyonumuzun doğruluğunu kanıtlar, alanında en prestijli çalışmaları sürdüreceğiz” dedi.

Önemli projelerde yer alarak ülkemizin geleceğine yatırım yapmayı sürdüreceklerini söyleyen Erkan Aydoğdu, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de her gün büyüyen inşaat sektöründe teknikler gelişirken, biz de Prysmian Group Türkiye olarak yeni trendlere uyum sağlayarak ürün yelpazemizi geliştirmeyi sürdürüyoruz. Prysmian Group Türkiye olarak özel üretim gerektiren kablolar alanındaki başarılarımızı birçok projede kanıtlamış olmaktan da gurur duyuyoruz.”

İki kıta arasında kısa, güvenli ve konforlu yolculuk devri

Avrasya Tüneli, sahip olduğu ileri teknoloji ile iki kıta arasında güvenli ve konforlu yolculuk imkânı sağlayacak. İki katlı olarak inşa edilen Avrasya Tüneli’nde her katta 2 şeritten tek yönlü geçiş sağlanacak. Karayolu ağını tamamlayan anahtar bağlantı ve İstanbul’daki mevcut havaalanları arasında en hızlı ulaşım olanağı olacak. Trafik yoğunluğunun azalmasıyla egzoz emisyon oranı azalacak. Tarihi yarımadanın doğusunda kayda değer oranda trafik azalması sağlayacak. Sadece minibüs ve otomobillerin kullanabileceği tünel, 7,5 moment büyüklüğünde bir depreme göre tasarlandı.

Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik üç ana bölümden oluşuyor. Proje’nin en önemli aşamasını 3,4 kilometre uzunluğundaki Boğaz Geçişi oluşturuyor. Projede yaklaşık 2 milyon metreküp kazı yapıldı, 700 bin metreküp beton, 70 bin ton demir kullanıldı. Başka bir deyişle projede 788 olimpik havuzu dolduracak kadar kazı yapıldı, 18 stadyum yapacak kadar beton, 10 adet Eiffel Kulesi yapacak kadar demir kullanıldı.

Copyright © 2014 Avrasya Enerji