AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Denizli’de Hastaneler Enerjide 5 Milyon Miralık Tasarruf Sağladı

Denizli’de Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, üç yıl önce kurduğu Enerji Verimliliği Komisyonu’nun çalışmaları sayesinde kamu hastanelerinde 5 milyon liralık enerji tasarrufu sağladı. Kamu Hastaneleri Birliği’nin çalışmaları Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın da dikkatini çekti. Bakanlık tarafından onaylanın bildiri 8. Enerji Verimliliği Fuarı’nda sunuldu.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği, kamu hastanelerinde enerji tasarrufu yapmak için 2013 yılında Enerji Verimliliği Komisyonu kurdu. Komisyonun üç yılda yaptığı çalışmalarla Denizli’de kamu hastanelerinde 5 milyon lira tutarında enerji tasarrufu sağlandı. Komisyonun çalışmaları Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın da dikkatini çekti. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin hazırladığı Sağlık Tesislerinde Enerji Verimliliğinin Yeni Yaklaşımlarla Yeniden Analizi Ve Tasarrufların Yeniden Hesaplanması başlıklı bildiri Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından onaylandı. Bildiri İstanbul’da yapılan 8. Enerji Verimliliği Fuarı’nda elektrik elektronik mühendisi Umut Somyürek tarafından sunuldu. Bildiri, ayrıca uluslararası hakemli bir akademik dergide ve Enerji Bakanlığı Bildiriler Kitabı’nda yer aldı.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Berna Öztürk, enerji tasarrufu ile ilgili yaptıkları çalışmaların bakanlık tarafından dikkatle takip edilip, diğer sağlık kuruluşlarına da örnek gösterildiğini söyledi. 2013 yılında Enerji Verimliliği Komisyonu’nu kurduklarını belirten Öztürk, “Komisyonun yaptığı çalışmalarla enerji tüketiminden 2,6 milyon lira, enerji giderine yönelik ihalelerden 2,3 milyon lira olmak üzere 5 milyon lira tasarruf sağladık. Üç yılda elde edilen bu tasarruf sağlık yatırımlarında kullanıldı. Komisyonunu kurduktan sonra hastanelerde yerinde tespit ve eğitimler düzenledik. Enerji etüdleri, fatura ve tüketimlerinin düzenli takibini yaptık. Fuel- oil olan kazanları kömürlüye dönüştürdük. Aydınlatmada led ışıklara döndük. Suda fotoselli bataryalar takarak su tasarrufu elde ediyoruz” dedi. Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Berna Öztürk, bu yıl projesi onaylanan güneşten elektrik üretimi projesini hayata geçireceklerini, proje ile bir hastanenin enerjisinin tamamını güneşten karşılayacaklarını belirtti. Enerji Enstitüsü

Copyright © 2014 Avrasya Enerji