AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Güneş ve Rüzgar Enerjisini Aynı Anda Kullanan Jeneratör Yapıldı

İki Rus bilim insanı Valeriy Perevalov ve Leonid Primak, güneş panelleri ile rüzgar türbinlerinin yan yana sorunsuz çalışabileceği yapıyı geliştirdi. Moskova Enerji Enstitüsü de iki farklı kaynağın ürettiği enerjiyi neredeyse kayıp vermeden birleştiren elektrik şemasını oluşturmakta yardımcı oldu.

Bilim insanları, rüzgar ve güneş enerjisini birleştiren bir jeneratöre dair fikrin 1998’de doğduğunu ama çalışan bir prototipi oluşturmanın ve teknik üstünlüklerini kanıtlamanın ancak şimdi mümkün hale geldiğini söyledi. Moskova Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Perevalov, Rusya’nın alternatif enerji açısından özel bir ülke olduğunu belirterek, “Ortalama rüzgar hızı ve güneşleme konusunda, örneğin Danimarka gibi yeşil jenerasyon lideri olan ülkelere göre daha kötü durumdayız. Bu yüzden yabancı icatlar Rusya şartlarında çok kötü çalışıyor” dedi.

Halihazırda pilot parti üretiliyor, bu cihazlar Kaliningrad bölgesinde arazi testinden geçecek. Üretim de bu bölgede yapılacak. Bu yılın sonuna kadar seri üretime geçilmesi planlanıyor. Bunun tamamen Rus tasarımı olduğunun altını çizen bilim insanları, şimdiden potansiyel müşteriler bulduklarını söylediler. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, 500 cihaz sipariş etti. Rus devlet kurumu ve şirketlerinin yanı sıra yurt dışından da teklifler geliyor. Enerji Enstitüsü

Copyright © 2014 Avrasya Enerji