AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Elektrik Eko-Etiketi EKOenerji, Artık Türkiye'de

Yakın zamanda Rusya ve Türkiye de EKOenerji'nin aktif olduğu ülkeler arasına katıldı. EKOenerji, kâr amacı gütmeyen bir eko-etiket ve uluslararası alanda yenilenebilir elektrik için geliştirilen ilk çevre dostu ürün etiketi. Bildiğiniz üzere, yenilenebilirlik sürdürülebilirliğe eşit değil. Yenilenebilir elektrik için sıkı sürdürülebilirlik kriterleri getiren EKOenerji iletişim ağı, bu kriterleri karşılayan yenilenebilir elektriği EKOenerji olarak belgeliyor ve tüketicilere kullandıkları elektriğin sürdürülebilirliğini garantiliyor. Büyük tüketiciler, ürünlerinde EKOenerji etiketini kullanarak sürdürülebilirliklerini müşterilerine gururla ilan ediyor.

EKOenerji iletişim ağında şu anda 35 ülkeden 45 üye kuruluş bulunuyor ve bu ağ genişlemeye devam ediyor. Elektrik sektörü, çevreci STK'lar ve diğer paydaşları güçlerini birleştirmeye ve somut sonuçlar almaya davet eden EKOenerji, yenilenebilir elektrik sektörünün böylece Türkiye'de de gelişmesine destek vermeye hazır.

Yeşil bina standardı LEED ve Sera Gazı Protokolü (Greenhouse Gas Protocol), CDP gibi standartlar, eko-etiketli elektrik kullanımını öneriyor. EKOenerji Türkiye'de oluşmakta olan talebi karşılayacak, diğer tedarikçilere yol göstererek piyasada fark yaratacak bir öncü firma arayışında.

Copyright © 2014 Avrasya Enerji