AVRASYA ENERJİ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İÇİN TEK ADRES

Sektörel Haberler

 Ana Sayfa / Sektörel Haberler

Siemens Gamesa'dan 36 Adet Yeni G132-3.3MW Platform Rüzgar Türbini

Siemens Gamesa, Konya’da bulunan toplam 118MW Bağlar ve Ardıçlı rüzgar santralleri için Sancak Enerji ile anlaştı. Bu anlaşma, Avrupa’da Siemens Gamesa 3.3MW platformunun ilk siparişi olma özelliğine sahip.

Siemens Gamesa, G132-3.3 MW türbinlerinden 20 adedini (66 MW) Bağlar rüzgâr santrali için, 16 adedini de (52.8 MW) Ardıçlı santrali için üretimini gerçekleştirecek. Türbinlerin teslimatının 2018’in ikinci çeyreğinde başlaması ve santrallerin de 2019’da hizmete girmesi planlanıyor. Türbinlerin naselleri, Siemens Gamesa’nın İspanya’daki (Ágreda-Soria) fabrikasında imal ediliyor. Kuleler ve kanatlar ise yerel tedarikçiler tarafından Türkiye’de üretilecek. Bu sayede her iki projede de yüksek oranda yerlileşme sağlanması amaçlanıyor. Segmentindeki minimum birim enerji maliyetini hedefleyen ve her iki santralde de kurulumu yapılacak olan G132-3.3 MW rüzgar türbini, orta ve orta - düşük rüzgâr hızına sahip sahalarda maksimum enerji üretimini hedefliyor.

Türbin, her saha koşuluna ve rüzgar sınıfına uyum sağlamak için 84-134 metre arasında değişen dört farklı kule yüksekliğinde tasarlandı. Bu sayede yatırımcılara geniş kule yüksekliği seçenekleri sunarak sahalardan maksimum verim elde edilebilme imkanı sağlanıyor. Siemens Gamesa, santralin servis ve bakım hizmetlerini de üstleniyor. Her iki santral için 5 yıllık servis ve bakım anlaşması imzalandı.

Siemens Gamesa, Türkiye’de pazara ilk olarak 2009 yılında girdi ve o tarihten bu yana 760.1 MW Rüzgar Enerjisi Santrali kurulumu gerçekleştirdi. Ayrıca şirketin inşa halindeki 204.1 MW’lık santral kurulumu devam ediyor.

Copyright © 2014 Avrasya Enerji